Термински даноци поврзани со берзата

наметнувања Секој знае дека банкарскиот орочен депозит е финансиски производ во кој клиентот испорачува сума пари на кредитна институција за одреден временски период во замена за одредена каматна стапка. Вклучена е во моделите засновани на фиксен приход и е многу популарна бидејќи гарантира заштеда на нејзините апликанти, плус мала профитабилност во овој момент како резултат на поевтината цена на парите. Од оваа причина, вашиот просечна профитабилност во последната година беше 0,10% во периоди помалку од 12 месеци. Со последователното незадоволство од страна на штедачите.

Но, она што некои мали и средни инвеститори не го знаат е дека орочените депозити можат да се врзат на берзата за да се подобрат маргините на посредување. Но, нагло, ако барем така што тие имаат поголема привлечност кај корисниците на банка. Покрај тоа, оваа стратегија може да се спроведе само со една хартија од вредност или со корпа со акции, па дури и поврзана со најрелевантните индекси во светот. Како на пример, Дау onesонс, FTSE 100 или истиот Eurostoxx 50. Практично нема ограничувања во овој поглед. Најкомплицирано е што тие се пласираат од самите банки.

Од оваа општа перспектива, механизмот обезбеден од овој штеден производ е нешто поразличен од оној на орочени депозити. И затоа е многу погодно да го знаете тоа во случај во следните неколку да се чувствувате во искушение да ангажирате некој од овие производи. Затоа што треба да знаете дека орочените банкарски депозити се поврзани со торба продолжи да одржува период на трајност што може да биде 24, 30, 40 или дури и повеќе месеци. Во секој случај, она што никогаш нема да го видите е наметнување на овие карактеристики на многу краток рок. Секако не затоа што едноставно не е можно поради неговите посебни карактеристики.

Даноци, поврзани со берзата?

торба Постоењето на оваа извонредна врска се должи на подобрување на профитабилноста од него. Единствено и исклучиво затоа што од друга страна неговиот дизајн останува ист, оставам некои разлики што од сега ќе ви ги покажуваме. Фактор што го одредува тоа да биде на овој начин е фактот дека берзата стана многу популарен производ кај малите и средни инвеститори. Каде што практично сите се свесни за своето работење и како се купуваат и продаваат акции на финансиските пазари. Ова е точка во корист на дизајнот на овие модели насочени кон заштеда и надвор од другите технички размислувања.

Од друга страна, банкарските орочени депозити и оние поврзани со пазарите на акции гаранција во секое време на економските придонеси на клиентите. Вистина е дека најчестите банкарски депозити се оние со фиксна камата. Каде неговата профитабилност останува непроменета до крајот на рокот на депозит. Во оние што се поврзани со пазарите на капитал, следат истите тие постојани, гарантирајќи мал минимален принос. Т исто така со претходно дефиниран рок на траење и дека во сите случаи мора скрупулозно да се почитува. Но, со разумна разлика дека каматата може да се зголеми доколку финансиското средство со кое е поврзан депозитот ги постигнува своите цели во неговата цена.

Каков интерес можат да обезбедат?

Едно од прашањата што штедачите си го поставуваат е придобивката што може да се добие од договорот со овие модели на заштеди. Па, тоа ќе биде директна функција на вредност на акциите, индекси или берзи поврзани со работењето. Но, со максимално ограничување кое ретко надминува 5%. Поро се додека условите на оваа врска се исполнети во банкарскиот депозит. Ако не, депонентот нема да изгуби ниту евро од нивните парични придонеси. Каматната стапка договорена со банката ќе оди дури и на вашата сметка.

Од друга страна, постои фактор што мора да се исполни под какви било околности, а тоа е времетраењето на наметнувањето на банката. Дали рано откажете корисникот нема да има друг избор освен да се соочи со казна за развојот на ова движење. Ова е нешто што може да ги обесхрабри луѓето кои се заинтересирани да го ангажираат овој производ за заштеда. Не е изненадувачки, тоа е една од главните разлики во однос на другите видови на банкарски орочени депозити. Надвор од други размислувања во врска со неговото работење и тоа може да доведе до други дебати во врска со неговото официјализирање.

Дали е врзано само за акции?

активности Секако не бидејќи е отворен за други финансиски средства од берзата, како што претходно коментиравме. На овој начин, штедачот има голема предност што може да избере производ кој најмногу одговара на неговиот профил на штедач. Иако е исто така точно дека понудите не се многубројни во моментот. Ако не, напротив, тие се ограничени на низа основни формати. Имено, нема голема плуралност во оваа класа на банкарски производи. И покрај фактот дека станува збор за модел кој е инсталиран многу години во понуди и промоции од кредитни институции.

Друг од најрелевантните аспекти во однос на ова ниво на поврзаност е оној поврзан со географска локација од него. Бидејќи тие се исто така отворени за меѓународните финансиски пазари, каде преовладуваат предлози од стариот континент. Од оваа перспектива, несомнено е дека е можно да се инвестира на берза без потреба да се занимавате со купување и продажба на акции на берза. Без да се претпоставуваат, ризиците од работењето на второто. Како поодбранбена стратегија да се биде присутен на пазарите на капитал.

Барања за пристап

Во кој било од случаите, склучете договор за наметнување на овие карактеристики не бара премногу напор за штедачи. Ако не, спротивното, бидејќи тие ги одржуваат истите својства на потрадиционалните или конвенционалните банкарски депозити. Од овие заеднички пристапи, мора да се нагласи дека оваа класа на производи е многу лесна за договор за сите профили на корисници на банка. Па, ние ви покажуваме што треба да направите од сега за да претплатите некој од овие банкарски производи:

  • Бидете клиент на субјект што продава банкарски орочен депозит и за кој a сметка за проверка да ги извршува обвиненијата за операцијата.
  • Имајте неопходна економска сума за да се соочиме со оваа операција и на која мора да се додадат обвиненијата за можните провизии што ги вклучува во нејзините договорни клаузули.
  • И, конечно, биде на возраст како што е случај во многу од најважните банкарски производи.

Ако ги исполнувате сите овие едноставни барања, не се сомневајте дека ќе бидете целосно достапни да го потпишете договорот за овие модели на заштеди. Надвор од другите технички услови што може да ги генерира неговата формализација. Haveе потврдите дека нема да имате многу проблеми да ги направите заштедите профитабилни преку орочени депозити. Не е изненадувачки, тоа е една од предностите што ги дава овој модел на заштеда, толку чест во банкарските понуди.

Дали е профитабилно да ги вработите?

dineroВо секој случај, ќе биде потребно од сега да размислите дали е профитабилно да ја ангажирате оваа специјална класа во орочени депозити. Бидејќи од една страна, без сомнение, ќе имате опции за подобри перформанси традиционално што овие банкарски производи го генерираат за вас. Во секој случај, ќе бидете сигурни дека ќе добиете фиксен принос, без оглед што ќе се случи на финансиските пазари. Тоа е плус точка за профили на штедачи со поодбранбен рез и што може да го склони вашиот избор на штета на другите посложени или агресивни формати.

И од друга страна, нема да ја имате целата ревалоризација што може да се добие на пазарите на капитал. Ако не само малку во однос на поскапувањата што може да ги доживее корпата со акции поврзани со запишаниот данок. Во овој контекст, ако она што го сакате е голем профит, секако дека не го гледате посакуваниот производ. Меѓу другите причини затоа што никогаш не можете да ги надминете придобивките и тоа е генерално ситуирано на нивоа од 5%. Затоа што ако она што го сакате е да ги вложите своите пари на берза, подобро е да одите директно на купување и продажба на акции на финансиските пазари.

Друг аспект што треба да го анализирате за да знаете дали претплатата на овие депозити е од корист е ако можете да потрошите толку многу време со вложените пари. Не е изненадувачки што нивните услови на траење се премногу високи, особено кога ќе се споредат со другите поконвенционални банкарски депозити. Бидејќи можеби нема да ви надомести да ги извршувате овие операции на толку долг рок на траење. Надвор од другите технички размислувања што ќе мора да ги процените од овие прецизни моменти. Бидејќи во прашање се многу пари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.