Руска берза, можно овогодинешно изненадување

Русија Оваа година е многу тешка за пазарите на акции. Но, ако има меѓународно место што може да биде профитабилно, тоа е тоа на Русија. Не е изненадувачки, тоа покажува една од повисоки скокови во првиот квартал од оваа година. За разлика од поконвенционалните берзи кои се амортизираат во овој период. И покрај тоа, обложувањето на словенски капитал е одлука што вклучува голем ризик заради посебните карактеристики на овој берзански индекс.

Руската берза е еден од пазарите во развој кој најмногу амортизираше од 2012 година и во секој момент тие можат да го променат овој тренд. Сметајќи на а потенцијал наопаку повисоки од другите берзански индекси. До степен што може да биде вистинско време да се заземат позиции во ова финансиско средство. Иако ниските парични износи не се премногу моќни. Како мерка на претпазливост за заштита на вашите интереси како мал и среден инвеститор.

Од друга страна, заштедите можете да ги инвестирате во руската берза преку различни стратегии за инвестирање. Од одење директно на нивните финансиски пазари или вработување инвестициски фондови кои се базираат на овој многу посебен индекс на капитал. Во секој случај, нема да имате друго решение освен да бидете многу внимателни кон нивното однесување на финансиските пазари. Со цел да се избегне некоја друга несакана ситуација.

Русија: растечки растечки

гаспром Во инвестицискиот сектор секогаш постојат деловни можности и годинава една од нив може да биде овој пазар на акции. Но, треба да знаете како работи овој посебен и привлечен финансиски пазар. Па, тоа е квадрат во кој преовладуваат вредностите на енергетскиот сектор. Каде нафтените компании имаат многу важна специфична тежина. Се разбира повеќе отколку во другите размени во светот. Каде е еден од најрелевантните Газпром, и дека од сега може да биде автентична опција за купување.

Во секој случај, тоа е сектор кој има една од најмоќните понуди во светот. Со сите видови деловни линии за да можете од сега да ги диверзифицирате вашите инвестиции. Со предност што можете да ја искористите скокот на маслото, каде што ја надмина важната бариера од 65 долари за барел на главните финансиски пазари. Па, токму словенскиот пазар може најдобро да ја долови еволуцијата на ова важно финансиско средство. До тој степен што можете да направите профитабилни заштеди многу поефикасно отколку порано.

Јасен пораст на нафтата

масло Таква е важноста на овој облог на берза што ако сакате да ги соберете зголемувањето на цена на сурова нафта Една од најинтересните опции што ја имате е таа на оваа торба од истокот на стариот континент. Затоа што има многу пари што можете да ги заработите отсега па натаму, доколку се дефинирате според оваа иновативна операција на финансиските пазари. Токму поради неговата јасна врска со нафтениот сектор што се развива а бик митинг што ќе биде многу ефикасно при отворање позиции од овие понови позиции од кога било.

Од друга страна, тој исто така има еден повеќе од извонреден од гасни компании. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека Русија е една од најголемите сили во овој енергетски сектор. И како последица на тоа, тој нуди сите видови компании со овие карактеристики. Каде што можете да заземете позиции за да имате корист од овие синергии на финансиските пазари. Без оглед на стратегијата што ја користите од оваа година. Но, знаејќи во секое време на ризикот што го преземате при ваков вид операции на берзата.

Со повеќе експанзивни провизии

Во секој случај, главниот недостаток на одење на Руската берза е тоа што ќе го имате поголеми трошоци во управувањето на операциите. Скоро двојно повеќе од националните пазари на акции. Од друга страна, не со сите финансиски посредници можете да работите со оваа многу посебна размена. Вие нема да имате друго решение освен да контактирате со банка што работи со овој дел од европската географија. Тоа е, ќе имате повеќе трошоци отколку ако работевте со селективен индекс на шпански акции, Ibex 35. Тоа е нешто што треба да го имате од самиот почеток.

Друг аспект што мора да го процените е дека следењето на вредностите ќе биде многу покомплицирано отколку досега. Не е изненадувачки, не е изненадувачки што многу од компаниите во овој берзански индекс не се познати на многу мали и средни инвеститори. Тоа е уште еден од дополнителните ризици со кои треба да се соочите ако сакате да инвестирате во еден од најоригиналните пазари на акции таму во моментот. Покрај тоа, се карактеризира со биди многу непостојан и тоа е она што го прави многу интересен за најспекулативните инвеститори во секторот.

Преку инвестициски фондови

Друга стратегија што ја имате пред вас е да инвестирате на руската берза е преку овој финансиски производ. Тоа ќе ви помогне да ги диверзифицирате заштедите, но со помал ризик отколку купувањето и продавањето акции на берзата. Делумно затоа што овие средства се во комбинација со финансиски средства од фиксен приход. Така што на овој начин ќе бидете заштитени од најнеповолните сценарија за пазарите на акции. Со широк спектар на инвестициски фондови кои можат да ви помогнат во донесувањето одлуки.

Секако, преку овој финансиски производ ќе имате многу повеќе можности за инвестирање на овие финансиски пазари. Од различни менаџери кои се решија да го пласираат на пазарот овој посебен модел на инвестиции. Во оваа смисла, овие средства можат да се мешаат со други поконвенционални берзански индекси. Како стратегија за намалување на секаков вид ризик при работењето. И со провизии кои се многу поконкурентни во однос на отворањето позиции од рускиот пазар на акции. Во она што е усогласено како една од најкорисните алтернативи што ја имате во моментот за да го задоволите ова особено барање.

Еден од најпрофитабилните кои се појавуваат

новите Акционерските капитали во Русија се едни од најдобрите капитали годинава. До тој степен да биде еден од најпрофитабилните, барем до сега во годината, односно во текот на првиот квартал. На овој начин, се формира како една од опциите што може да биде покорисно да се добие големи капитални добивки во текот на следните неколку месеци во рамките на т.н. нови пазари. Каде што еден од најрелевантните плоштади е без сомнение оној на оваа голема словенска нација.

Во овој поглед, новите пазари на акции беа добра опција во 2017 година. Не е изненадувачки што индексот MSCI пазар во развој беше еден од најпрофитабилните кога ревалоризираат скоро 20%. Над резултатите генерирани од главните секторски индекси на западните земји. Иако во овој период, не може да се заборави дека руските акции не се справија многу добро во однос на нивната профитабилност. Затоа што навистина, MSCI Русија забележа пад од околу 8%. Иако неговиот главен заеднички именител е овие месеци, тоа е неговата силна нестабилност и доведе до тоа нејзините вредности да заземат многу непостојан курс.

Многу сложен пазар за работа

Не е изненадувачки, што зборуваме за многу тежок пазар за работа, каде што се издвојува фактот дека може да остварите висок профит доколку влезете во соодветно време. Бидејќи ако не, може да се најдете со повеќе од едно негативно изненадување што може сериозно да го оштети салдото на вашата штедна книшка. Ова е една од причините зошто претпазливост Тоа треба да биде каналот во кој од сега се развиваат вашите инвестиции. Не е изненадувачки, тоа е секако сложена берза што мора да ја знаете со одреден интензитет. Барем ако сакате да ги заштитите своите позиции на берзата.

Од друга страна, не треба да ги занемарувате најрелевантните податоци за нејзината економија. Затоа што тие можат да ви дадат необична трага за тоа каде можат да одат нивните финансиски пазари. Па, предупредување може да даде и фактот дека руската економија излезе од интензивна и сериозна рецесија, до тој степен што се очекува да има позитивен раст од 1,9%, според податоците обезбедени од ОЕЦД. Иако, се разбира, под оние искусни од земјите во подем, што ќе биде над нивото од 4%.

За да се искористи ова добро сценарио на овој дел од стариот континент, инвестициските фондови и ЕТФ фокусирани на овој пазар се најдобрите инструменти за тоа. Инвеститорите што влегуваат сега би можеле да имаат корист од забрзувањето на растот што се случува во руската економија. Додека од друга страна, профитабилноста на рубата е исто така елемент што игра во прилог на профитабилноста на инвестициите. На пазар со голема иднина за овој период.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.