Колку време е потребно за да се вратат парите

hacienda

Едно од прашањата што го имаат повеќе луѓе е Колку време е потребно да се направи даночната пријава да биде рамнотежа во корист што се појави на мојот биланс на успех? Иако фармата ветува дека парите ќе бидат вратени во рок од 5 дена, многу луѓе чекаат подолго за да можат да уживаат во своите пари.

Денес ќе објасниме зошто се случи ова

Секоја година, голем дел од луѓето што поднесуваат пријава за данок на доход имаат позитивен биланс. Како што е нормално, многу луѓе очекуваа дека наведените пари ќе им бидат вратени на сметките во период од околу 5 работни дена, сепак многу луѓе немаат пари на своите сметки во тој период.

Ова почнува да предизвикува лутина кај луѓето, кои далеку од тоа дека полека ги земаат работите и не го гледаат одделно нивниот случај, почнуваат да се лутат.

Кредитен биланс за даночните обврзници за 5 дена

Иако хациендата постојано го кажуваше тоа кредитниот биланс ќе биде подготвен за даночните обврзници во рок од 5 дена, реалноста е дека ова е само размислување за луѓе кои плаќаат данок по основ на плата. Со други зборови, оваа идеја за 5 дена е создадена со цел да ги охрабри луѓето кои вообичаено не поднесуваат пријави за данок на доход, да го сторат тоа.

Автоматско враќање

Случаите на автоматско враќање, кои им се даваат на луѓето кои навремено ја поднесуваат својата годишна пријава, аплицираат исклучиво за салда во корист поврзана со надворешни даноци, а не за даноци наплатени за активности на физички лица, како и за случаи на отуѓување или обезбедување услуги. Ниту тие влегуваат во уживање во добрата.

Важноста на годишната декларација за вработените

hacienda

Сепак, постојат со закон, фиксни услови, така што имотот мора да да ти ги врати парите со кредитно салдо. Важно е, без оглед дали ги пријавувате приходите годишно или не, да бидете јасни за овие рокови.

Законот предвидува дека, доколку сè е во ред со нашиот биланс на успех и не се најде никаков вид неправилност, парите може да се чуваат на жиро-сметката, на рок не подолг од 40 дена од датумот на кој даночниот обврзник побарал биланс во корист на даночниот обврзник.

Хациендата може да го измени овој датум

Да, Министерството за финансии може да го измени овој датум, доколку смета дека треба да побара доказ од даночниот обврзник за потеклото на споменатото салдо во корист. Тоа е, можете да побарате доказ од даночниот обврзник на вистинитоста на твојата изјава а тоа пак има максимален рок од 20 дена за доставување на целата документација. Меѓу работите што недвижноста може да ги побара се: податоци за даночниот обврзник, извештаи за податоците понудени во билансот на успех или какви било други дополнителни информации што недвижноста ги смета за неопходни за да се потврди потеклото на наведените пари. Дури и кога даночниот обврзник ги доставува сите документи, даночниот обврзник може да одлучи да не ги дава парите на даночниот обврзник, бидејќи податоците што ги покажува лицето не ги гледаат реални.

Ако сè е правилно и лицето ги достави правилно сите податоци, Министерството за финансии има неколку дена да ги даде парите по доставата на документите.

Во случај даночниот обврзник да ги испорача сите документи, но на Министерството за финансии уште му треба повеќе за да го потврди потеклото на парите, ќе им се даде нови во рок од 10 дена да ги достави новите документи што се бараат. Ако по овој период, Министерството за финансии сè уште не може да го потврди своето потекло, тој автоматски ќе биде одбиен.

Други случаи што можат да го одложат враќањето

hacienda

Ако имате многу грешки

Во случај даночниот обврзник да презентира биланс на успех во кој јасно се гледа дека има грешки во податоците што ги содржи, Министерството за финансии има овластување да побара од даночниот обврзник да објасни во писмена форма и во рок од 10 дена, сите податоци се најде на наведената хартија и да ги достави.

Овие грешки можат да бидат од било кој тип, од а проблем со сметката во банка за враќање (т.е. броевите не се совпаѓаат со оние што веќе ги имате) со личните податоци што веќе ги имате за таа личност.

Во случај проблемот да е во броевите со износите што треба да се вратат, Министерството за финансии нема да побара појаснување од даночниот обврзник и ќе го врати реалниот износ означен со неговиот систем, без да мора да го повика даночниот обврзник да направи дополнителна изјава.

Рента
Поврзана статија:
Како да се направи билансот на успех?

Како гледаш, хациенда можете да го продолжите датумот на плаќање далеку над 5 дена, па дури и 40 дена според законот, се додека може да докажете дека изјавата за приход поднесена од даночниот обврзник не е точна.

Во случај, откако ќе го доставите вашиот извештај за приходПо две недели и Министерството за финансии не ве контактирало, веројатно е дека нема проблем со изјавата за приход и дека останува само да почекате парите автоматски да бидат ставени на вашата сметка. Запомнете дека, ако никој не ве контактира за да побарате повеќе документи, законскиот период е 40 работни дена за да можете да уживате во вашите пари

Што се случува кога ќе го одбиете моето враќање, но не ми кажувајте зошто

Ова, иако не е нормална работа, се случи, оставајќи ги луѓето што ги чекаа своите пари без да знаат каде можат да тврдат дека го решаваат овој проблем. Всушност, на многу луѓе им е одбиено враќањето без да пријават и дознаваат кога ќе започнат процес на побарување.

Во случај да го имаме овој проблем, имаме можност да тврдиме, бидејќи според законот, Министерството за финансии мора да не извести дека нашето враќање е одбиено и зошто. Во овој случај, мора да отворите a изјава против финансии да објасни зошто е одбиено вашето враќање и кои документи им се потребни за да ги потврдат податоците. Покрај тоа што ви дава рок од 20 работни дена да ги доставите документите.

Во случај хациендата да не ги внесе вашите пари во тековната година, плаќањето мора да се изврши на ист начин, сепак хациендата мора да се додаде на веќе предвидената сума за исплата од 3,75% камата.

Како да побарате враќање на изнајмување

Не е можно да се поднесе барање за имотот како таков, бидејќи платформата не го дозволува овој чекор, сепак, ако можеме да го разгледаме нашиот статус во имотот и да видиме дека сè е сè уште точно, бидејќи како што рековме на врвот, понекогаш Хациенда го одбива враќањето но не го известува даночниот обврзник.

За да знаете каде е вашето тврдење, ќе разговараме со вас за пораките што може да излезат

Декларацијата чека

Оваа опција излегува кога нашиот документ е веќе на фармата, сепак, тие сè уште не го разгледале нашето барање.

Декларација со износот во постапка. Проверете ја количината.

Ова излегува кога грешките се откриени во билансот на успех. Нормално, во овие случаи, декларацијата мора целосно да се преработи или ако сме сè уште на време, контактирајте го Министерството за финансии за да проверите кои се грешките.

Снимена декларација и верификација на податоците.

hacienda

Ова укажува дека фармата го разгледува билансот на успех

Декларацијата за приход е обработена

Во овој случај, тоа ни укажува дека декларацијата е веќе обработена и Министерството за финансии се согласува со податоците и бараната наплата. Во овој случај, можеме само да почекаме фармата да ни каже на кој ден нашите пари ќе бидат депонирани на сметката.

Вашето враќање е издадено

Вашите пари се веќе издадени. Ако во рок од 10 дена не сте ја добиле сумата што ја очекувавте, мора да одите во вашата администрација со податоците од вашата даночна адреса; сепак, тоа обично не е потребно бидејќи хациендата ја издаде исплатата.

Што ако мојата исплата никогаш не пристигнеше

Најдобра опција е да дојдете во нашата најблиска даночна канцеларија, каде што одговорните за местото ќе можат да ни кажат каков е статусот на нашата сметка или зошто не ја добивме уплатата и како треба да постапиме.

Ако хациендата ве игнорира или ви дава долго, можете да одите како што треба последно средство за АЕАТ и има тврдење. За да можете да го направите тоа преку оваа платформа, мора да имате дигитален потпис, во спротивно нема да можете да го сторите тоа.

Иако ова нема да ја забрза исплатата, бидејќи нема што да се забрза, ќе добиеме порака од нас што ќе ни каже што навистина се случува со нашиот процес и дали ќе ја добиеме наведената исплата, иако чекањето, во крај, е ист за секого.

impuestos
Поврзана статија:
Колку даноци плаќаме ние Шпанците?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

25 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   филип михаела dijo

  Здраво, дали знам колку долго влегуваат парите за изнајмување? Имам недела дена кога истекува рокот и ништо не е итно кога ќе ја ставам платата на мојата банкарска сметка, благодарам.

  1.    Сузана Марија Урбано Матеос dijo

   Здраво Филип, не можам да ви дадам точен датум, но ако ја испративте декларацијата пред неколку недели и тоа е износ што треба да се врати помалку од 1500 евра, ќе го земете предвид наскоро.

   1.    Руди dijo

    Здраво, јас сум странец, имам внука и живеам со мојата 16-годишна ќерка и мојот 18-годишен син кои поради различни околности не успеав да ја добијам нивната внука од нив и сега фармата тврди дека тие немаат никаков начин да не вратат што можам да направам?

    1.    Сузана Марија Урбано Матеос dijo

     Здраво Руди, ако ги вклучите вашите деца во изнајмување, што мора да го направите затоа што се намалува за данок, тие мора да бидат граѓани со NIE или со Nif, ако имаат над 14 години мора да ги нападнете нивните NIF или NIE . Ако ги вклучивте и немаат NIE, мора или да го извадите или да отидете во Агенцијата за даноци и да направите дополнителен и да ги отстраните од приходот. Тоа е единствениот начин да го добиете назад, бидејќи бидејќи немате NIE не можете да ги вклучите, без оглед дали имате обврска да го ставите во киријата. Ве советувам да закажете состанок во Министерството за финансии и да закажете комплементарно и да се обидете да го решите вашиот НИЕ што е можно поскоро. Се најдобро

  2.    Сузана Марија Урбано Матеос dijo

   Тоа зависи од имотот, но ако не е повеќе од 1500 евра, нема да потрае долго за да влезете во вас, можете да влезете во страницата за имот и да го видите статусот на вашето враќање.

 2.   Julулио Мигел dijo

  Здраво, сакав да знам за каков закон мислите кога кажувате дека Министерството за финансии има 40 работни дена да ги врати парите.
  Ви благодарам многу.

  1.    Сузана Марија Урбано Матеос dijo

   Здраво Хулио, нема закон што вели дека е 40 дена, тој е повеќе, тие можат да ве вратат во рамките на календарската година до 31 декември, и доколку помине календарската година, треба да се примени соодветниот интерес. Но, ако е точно дека ако ја презентирате изјавата за претходната, се проценува дека таа е вратена во рок од максимум 40 дена, станува збор за враќање на износи помали од 1500 евра. Не е правило, ниту тврдење, но обично се враќа за кратко време.

 3.   Isabel dijo

  Здраво!! Би сакал да знам колку време е потребно за враќање ако во консултација за моето враќање ми кажат дека на 3 мај е направен трансфер со моето враќање на мојата банкарска сметка.
  Поздрав, и многу ви благодарам

  1.    Сузана Марија Урбано Матеос dijo

   Да, пребарувањето ве обележува на 3 мај, веќе треба да го имате на вашата сметка, проверете дали е точно, бидејќи тоа известување доаѓа кога вашето враќање на средства е веќе испратено во вашата банка, а преносот на парите трае најмногу 3 денови ако се различни субјекти, ако е истиот субјект, истиот ден треба да го имате. Проверете ја сметката, многу е важно, во случај на грешка, треба да ја контактирате Агенцијата за даноци.

 4.   Назарет Ортиз осорио dijo

  Здраво, отидов на 11 мај да ја модифицирам даночната пријава, но од денес даночната пријава сè уште се проверува и не ја разбирам кога ми ја направија модификацијата. Колку долго треба да чекам да ми се врати сума помала од 500 евра?

  1.    Сузана Марија Урбано Матеос dijo

   Здраво Назарет,

   Корективните пријави траат подолго, бидејќи тие остануваат зад издадените, ќе мора да почекате даночната агенција да ги разгледа издадените и да започне одново. Се надеваме дека тие ќе ве вратат наскоро, можете да дознаете на истата веб-страница каде што гледате дека е под преглед, ќе ви донесе управување или враќање.

   Се надевам дека наскоро ќе ти вратат, поздрав

 5.   Laura dijo

  Здраво. Вчера ја давав изјавата во даночните канцеларии и погрешно сфатија. Ние сме големо семејство во општ режим, мојот сопруг веќе ја собрал изјавата со 600 евра од големото семејно одбивање и мојот дел недостасувал, но тие ми рекоа дека не ги исполнував условите да го избројам во целост Можев да му го доделам правото да ги наплаќа. Демек тоа е она што тие го сторија, со соодветно исправување на нивната декларација за да ми ги внесат 600 евра. Мојата изјава ми беше дадена индивидуално, но кога ја погледнав дома, тие не ја наведоа кутијата на која и дадов нив и тие ме оставаат да вратам 400 евра повеќе во моето. Дали им треба долго време да му ја вратат таа исправка? Не знам дали да ги коригирам моите или твоите. Ви благодарам

  1.    Сузана Марија Урбано Матеос dijo

   Здраво, Веќе имате кривично дело што во истата даночна агенција се вклучуваат со грант од 1200 евра за големо семејство. Како прво, ве советувам да побарате месечна исплата, или на вашата сметка или на онаа на вашиот партнер, односно 100 евра месечно, ако забележите помалку, но веќе имате собрано и ги избегнувате овие работи. Во случај да го решиме оваа година, тој се одзема од закупнината, но не разбирам зошто не можете да пристапите до тоа ако може вашиот партнер. Како заклучок, за да имате корист од 1200 евра, мора да ги намалите децата 100%, само вашиот партнер или вашиот сопруг. Нормално, по 50% се одзема по дете, освен ако едното од двете не даде оставка во корист на другото.
   Најдоброто нешто што можете да го направите во овој случај е да ја поправат погрешната декларација, бидејќи на крајот тие самите можат да побараат од вас појаснување. Од друга страна, датумот на враќање варира многу бидејќи е амандман, така да се каже ... се враќа во ред. Се надевам дека следната година, ова не ти се случува, поздрав

 6.   Патриша Молина Мартин dijo

  Здраво, добро утро, сакав да знам колку време е потребно за да го направам враќањето на киријата што ја направив на 6 мај? Ви благодарам

  1.    Сузана Марија Урбано Матеос dijo

   Здраво Патриша, вистината е дека нема точен датум, тие имаат рок до 31 декември, но ако вашата изјава се заснова на фискалните податоци на даночната агенција или ако го потврдите нацртот, тоа може да трае од една недела до 40 дена. Ако имате продажба или вклучите какво било задржување што не и е познато на даночната агенција, тие обично траат малку подолго. На пример, ми требаа 8 дена.

 7.   Cristina dijo

  Здраво, го прифатив нацртот на 5/5/17 и стои; Вашето враќање се обработува, доколку сакате, можете да ги проверите вашите поплаки преку ... дали е тоа нормално?

  1.    Сузана Марија Урбано Матеос dijo

   Здраво Кристина, вие сте во нормален период, доколку сте извршиле каква било продажба на финансиски средства како што се средства, акции или недвижен имот, тоа обично трае малку подолго. Декларациите дека тие се враќаат први се оние што скоро ги потврдуваат даночните информации на Министерството за финансии или веб-приходот.
   Се надевам дека ќе ве вратат наскоро, продолжете да ја консултирате вашата ситуација и какви било прашања тука.

 8.   Рубен dijo

  Здраво, на 12-ти ја дадов изјавата во канцеларијата на caixa и излезе да се вратат 800 евра, ми рекоа дека за 10 дена ми ја платија, од денес не ми ја платија ...

 9.   Мануел Хесус Мартинез Батиста dijo

  Здраво, моето барање е нешто комплицирано или така мислам. Од 2009 година дадов изјава во хациендата Бизкаја од работни причини, но од крајот на 2015 година престојувам во Малага, затоа оваа година морав да го сторам тоа за државната каса, го презентирам на 18 и не сум добил уште е на моја сметка, нормално е? Износот што треба да се врати? надминува 2000 евра. Благодарам однапред

 10.   Мари dijo

  Здраво, би сакал да знам дека ја дадов изјавата на 24 мај и тие не ме вратија. Ништо, излегов да вратам 1.400, но сепак пишува дека се обработува
  Колку повеќе време треба да чекам?

 11.   Angeles dijo

  Јас ја дадов изјавата на 26 мај во канцеларија овластена за неа, само помошта што Градскиот совет им ја дава на семејствата со минимален приход е изменета и до денес, што е скоро еден месец, мојот статус продолжува да биде „вашата изјава се обработени “. Нормално е?

 12.   patricia dijo

  Добро попладне,
  Моето враќање беше поднесено во април и сè уште не ми е вратено. Сумата е 1.600 €, дали е нормална?

 13.   Marlene dijo

  Здраво, на 26 јуни ја дадов изјавата. До денес не сум примен.

 14.   Марија dijo

  Изјавата ја дадов на 5 мај и на 7ми се верификуваше и денес сè е исто.Ова е нормално.

 15.   Carmen dijo

  Здраво, прашање, јас дадов изјава за успех на 4-ти ден, но не бев во право, наместо тоа ставив дека сум добил пари за големото семејство што не сум ги добил, го изменив и повторно погрешив затоа што ставив дека имам работев еден месец, а јас не ја достигнав минималната цена и се приближив до мојата канцеларија и тој ми рече да испратам дополнителна и конечно ми се снајде добро, излезе да вратам 1.083 евра и тој ми рече дека мојата изјава е во тек , колку време може да трае?