Како премијата за ризик влијае на берзата?

прваПремијата за ризик е еден од најважните параметри за одредување на еволуцијата на берзите. Не е изненадувачки што инвеститорите гледаат на тоа секој ден за да ги утврдат одлуките што ќе ги донесат за да ги направат заштедите профитабилни. Сепак, на прво место ќе биде потребно да се знае што всушност значи овој важен економски поим. Па, премијата за ризик е пред сè дека разлика помеѓу интересот тоа се бара на долгот издаден од земја чии средства имаат поголем ризик во споредба со друг без ризик.

Во секој случај, и за подобро разбирање на неговото вистинско значење, мора да знаете дека овој вид премија е подобро познат кај добар дел од инвеститори како на пр. ризик од земја. Бидејќи, всушност, ништо помалку и ништо повеќе од мерење на ризиците низ кои може да помине една нација, какви и да се. И тоа е толку добро познато по настаните што се разви за време на неодамнешната економска криза, каде што секој ден првото нешто што го правеа сите финансиски посредници беше да проверат колкава е премијата за ризик во Шпанија. Бидејќи во голема мера, и во зависност од нејзината еволуција, берзата падна или порасна со повеќе или помалку интензитет.

Еден од клучевите за премијата за ризик е како се врши нејзиното пресметување, бидејќи понекогаш се создава непарен проблем за да се достигне процентот на овие важни економски податоци. Па, шпанската премија за ризик, како и секоја од другите земји во нашето опкружување, пресметано со одземање на каматата платена на десетгодишните обврзници Шпански каматата платена на германските обврзници во основни поени. Бидејќи всушност, оваа германска обврзница е референтна точка за да се утврди кое е нејзиното ниво во секое време. Со прилично различно влијание, во зависност од нејзината еволуција.

Врска со германскиот долг

За да се утврди премијата за ризик, многу е важно да се има предвид дека не само што се брои слабоста на шпанскиот долг, туку и силата на германскиот долг. Во оваа изведба има многу пари што минуваат од рака и многу победници и губитници. Тоа е едно од прашањата што ќе се појават во овој напис. Бидејќи може да ви помогне да заземате позиции во едно или друго финансиско средство. До тој степен што можете да заработите многу пари, но од истите причини, оставајќи прекумерни евра на патот. Тоа е почит што мора да и се оддаде на премијата за ризик на една земја, во овој случај на Шпанија.

Во рамките на ова општо сценарио, премијата за ризик е наведена на финансиските пазари како да е финансиско средство бидејќи на крајот на денот е. Со постојани варијации секој ден и кои на крајот ја одредуваат профитабилноста на инвестициите. Во оваа смисла, тоа претставува поголема придобивка за инвеститорот во замена за преземање поголем ризик. Како што ќе видите, зборот ризик е секогаш присутен во сите нивни постапки, како што е логично да се разбере од друга страна. И на некој начин, тој е инсталиран во речникот на добар дел од малите и средни инвеститори. На еден или друг начин, како што е природно и поинаку разбирливо.

Премиум на ризик: нејзините нивоа

Во тоа време, ќе биде целосно неопходно да се знае зошто премијата за ризик е на едно или друго ниво. Па, кога ќе се каже дека премијата за ризик во Шпанија е на ниво од 100 основни поени, тоа значи дека нема ризик за националната економија. Со други зборови, тоа е навистина поволно сценарио за економска активност. Со многу јасно влијание врз пазарите на капитал преку фаворизирање на берзите задржи тренд на пораст како последица на оваа дијагноза. Каде што набавките се наметнуваат со голема јасност на продажбата. Дефинитивно се работи за вести кои се многу добро прифатени од сите економски посредници и инвеститорите не може да изостанат меѓу нив.

Напротив, кога премијата за ризик е надвор од контрола, како што се над 400 основни поени, тоа има сосема спротивно значење. Тоа е всушност резултат на фактот дека ризиците се многу големи и мора да се вложат големи напори да се промени овој тренд или економски циклус. Како што може да се разбере, финансиските пазари не го сфаќаат овој факт многу позитивно и често има капки во вреќи, дури и со посебен интензитет. Горе-долу тоа е одраз на она што се случи Шпанија на почетокот на економската криза, околу 2012 и 2013 година, кога нејзината премија за ризик достигна навистина алармантни нивоа.

Ефекти од премија со висок ризик

ризици Време е да се анализираат нејзините реперкусии врз економијата на една земја и особено кога ова ниво на придонес е многу високо. Бидејќи нејзините импликации се порелевантни отколку што може да верувате од самиот почеток. Директно влијаејќи врз џебот на самите потрошувачи. Но, време е да проверите кои се неговите најважни ефекти и како можете да ги забележите од сега па натаму.

  • Значителен пораст на премијата за ризик над нашата земја се рефлектира и во непосредната реалност на компаниите. Не е изненадувачки, тоа подразбира а повисоки трошоци за финансирање. До тој степен што може да предизвика зголемување на невработеноста со тоа што не може да претпостави голем дел од неговото производство.
  • Едно од најдиректните ефекти на ова сценарио е дека интересот значително се зголемува и како последица на овој тренд државата ќе мора да резервирајте многу повеќе пари за да можете да ги платите. Ова во пракса значи дека ќе има помалку пари за социјално трошење, инфраструктура, технологија и други видови услуги и поволности. Затоа, не е најдобро сценарио за мнозинството граѓани, бидејќи државата ќе се стреми кон економска политика, темелна на заштедите.
  • Се разбира, зголемувањето на премијата за ризик не е добра вест за вработување, далеку од тоа. Бидејќи, всушност, според пресметките извршени од банкарскиот сектор, се посочува дека на секои 100 основни поени што ги зголемува премијата за ризик, во Шпанија се создаваат околу 160.000 работни места. Затоа, со истакнување на јасна врска помеѓу премијата за висок ризик и генерација на вработување во една земја. Како што се случи во Шпанија последниве години, каде што овој економски параметар за неколку години премина од 500 на помалку од 100 основни поени, како што се случува во моментов.

Помалку кредити и поскапи

кредити Ниту, пак, можеме да заборавиме на друг факт што има важен одраз во општеството и произлегува од потребата да се финансира во вообичаените маркетинг канали, во оваа смисла, банките ќе мораат да плаќаат повеќе пари за да се финансираат и овој факт веднаш се пренесува на корисникот. Оваа реалност имплицира дека доделувањето на кредитни линии забавува и дека условите се многу полоши отколку досега. Тоа е, клиентот нема да има друг избор освен да плаќа повисока камата за да може да се финансира. Тоа е да се каже, двата дела на процесот ќе бидат јасно погодени од овој тренд на премијата за ризик.

Од друга страна, фактот дека потрошувачката се забавува со голем интензитет е исто така многу релевантен. Помалку се движат парите и како последица на нив се повредуваат главните економски константи на една земја. До нивоа што можат да бидат многу опасни за секого. Имено, понизок економски раст и поголема невработеност како некои од најважните варијабли и кои ги забележуваат добар дел од агентите на општеството. Тоа е многу негативна спирала која нема никакви позитивни поени, како што укажуваме во овој напис.

Парите бараат други пазари

dinero Ниту, пак, може да се заборави дека кога се создаваат овие сценарија, парите се менуваат. Ова во основа значи дека инвестициските текови се обидуваат да најдат други финансиски пазари кои им нудат поголема безбедност и спокојство. Обично кон постабилни плоштади, како на пример германскиот или северноамериканскиот. Одраз е дека парите во овој момент немаат земја, но бараат своја профитабилност, над другите технички размислувања. И, се разбира, во овие сценарија не е најдобрата профитабилност што тие можат да ја најдат.

Ова е уште една мотивација за големите инвеститори да ги преселат своите пари на други пазари на акции. Со продажен притисок врз цената на акциите, бидејќи недостатокот на купувачи влијае на појавата на овој посебен тренд и го идентификуваат малите и средни инвеститори. Бидејќи несомнено е дека набавките можат да се направат со цени поприлагодени на новата реалност. Надвор од можните митинзи што можат да се појават на националните финансиски пазари, под еден или друг интензитет. Не е изненадувачки, тоа е уште еден дополнителен ризик што го имаат инвеститорите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.