Како падот на еврото влијае на берзата?

euro Оваа година, еврото може да стане многу релевантно финансиско средство за да се утврди еволуцијата на акциите во следните месеци. Бидејќи, всушност, има нов позитивен елемент на сцената што може да има корист од вреднувањето на селективниот индекс на берзата, Ibex 35. Тоа не е ништо друго освен пад на единствената европска валута во однос на американскиот долар. Од кои причини? Па, за нешто едноставно како што овој факт го фаворизира извозот на шпански компании, како што е случај со други во нашето најблиско економско опкружување.

Во оваа смисла, има некои компании наведени на Ibex 35 кои ги темелат своите деловни линии врз извозот на нивните производи. Тие се оние кои најмногу би имале придобивки од вреднување на вредноста на нивните акции. До тој степен што тие имаат поголем потенцијал за ревалоризација од останатите. Со нивоа што можат рамномерно достигне 20% па дури и со поголем интензитет. Не е изненадувачки, тие можат да бидат големото изненадување што оваа година може да ни го донесе.

Покрај тоа, не може да се заборави дека од минатиот март има одредени вредности на Ibex 35 кои опишуваат бројки на превртена рамо-глава-рамо. Но, најважно е дека тие ги покажуваат првите симптоми што ги водат до сценарио за искрено закрепнување. Со она што тие можат да имаат важно закрепнување на нивното вреднување во однос на претходната вежба. Може да биде почетна точка за влез на пазарите на акции за да се направат заштедите профитабилни на најоптимален начин. Барем тоа треба да биде една од целите во стратегиите што ќе ги примените од овие прецизни моменти.

Ефекти од падот на еврото

dinero Амортизација на единствената европска валута, особено во однос на американски долар, може да биде добра вест за малите и средни инвеститори. Особено во оние хартии од вредност кои имаат свое гледиште насочено кон инвестиции. До тој степен што овие предлози на берзата може да имаат подобри перформанси во однос на преостанатите вредности на националните акции. Токму во овие компании треба да ги насочите своите инвестиции доколку сакате да добиете награда за вашите перформанси на финансиските пазари.

Од друга страна, треба да имате предвид дека овој пад на еврото може да биде само привремен. Или што е исто, тој ќе има сигурно ограничен период на важење. Ова во пракса значи дека вашето работење на берза треба да ги земете на краток рок. Сè што не е така, ќе биде дополнителен ризик со кој ќе мора да се соочувате отсега. Бидејќи од истите овие причини, гореспоменатите компании мора да имаат намалување на цените. Во некои случаи под голем интензитет во движењата. Со што, билансот на успех може да претрпи до тој степен што капиталот инвестиран во овие финансиски средства се намалува.

Нивоа за гледање на берза

Во секој случај, техничката анализа исто така ќе биде многу релевантна за поддршка на оваа специјална стратегија за инвестиции. За да ви помогнеме во оваа задача, ништо подобро отколку да следите кои се најважните нивоа што ги имаат шпанските акции во наредните месеци. Од оваа перспектива, сосема е изводливо првиот отпор на Ibex 35 да помине низ важното Ниво од 10.200 поени. Потоа да се поставите на многу поамбициозни цели што ќе ве натераат да се поставите во зоната на максимуми за оваа година, што е околу 10.600 и 10.700 поени.

Со исполнување на овие сценарија, односно послабо евро од порано и надминување на овие зони на отпор, патот би бил јасен за поамбициозни цели. Иако преземате претпазливост да вметнете некои безбедносни мерки за зачувување на работењето на финансиските пазари. Барем ова е стратегијата што треба да ја преземете за следните неколку месеци од оваа година и особено во однос на третиот и четвртиот квартал од годината. Така што на крајот билансот на вашето работење на берзата е попозитивен отколку што првично очекувавте во јануари.

Формација на повраток

Исто така е многу интересно што знаете дека се чини дека пазарот опишува, најверојатно повраток во зоната на највисоките нивоа во 2016 година. Во оваа смисла, треба да се запомни дека оваа бројка на берза, толку високо ценета од малите и средни инвеститори, е повеќе од параметар за ефективно дејствување на финансиските пазари. Станува збор за а движење за обновување што цената на едно средство го прави откако ќе ја изгуби зоната на поддршка во нејзиниот пад. Тоа е, станува збор за движења назад кон таа изгубена поддршка. Поради оваа причина, тоа може да има многу силни нахакани импликации во овој момент.

Но, еден од најголемите проблеми што го имате е како да го идентификувате за да го примените во вашите акции. Се разбира, тоа не е лесна задача, туку напротив, бара а високо учење во техничка анализа. Не е изненадувачки, тоа е истиот процес, во еден случај во движења нагоре и, во другиот, движења надолу. До тој степен што треба да ги откриете нивоата од каде потекнуваат за да ги прилагодите продажбата и набавките на акциите.

Импликации на мечешки евро

dinero Единствената европска валута има многу позитивни импликации за канализирање на инвестициите и тие произлегуваат од различни сценарија што треба да ги земете во предвид од сега па натаму. Не само во однос на предностите што ги имаат извозните компании, туку и на другите видови активности што мора да ги оцените во секое време. Како што ќе можете да проверите подолу со деталите што ќе ги откриеме.

  • Како што добро може да претпоставите, во ова многу карактеристично сценарио, се нудат многу можности за оние кои ќе се посветат себеси, во многу форми, на шпекулации со валути. Со можност за успешно правење на овој вид операции профитабилни.
  • Овој вид сценарија може да предизвикаат нахакан потег на пазарите на капитал. Бидејќи тоа е во корист на извозен капацитет на компаниите а тоа се пренесува со пораст на цената на засегнатите хартии од вредност.
  • Се разбира, постојат компании чија активност е насочена надвор од заедничкиот простор на стариот континент. Па, во овој случај твојот деловните линии би имале корист над нормалното. Ова во пракса значи дека нивната пазарна вредност ќе биде поголема отколку досега и од кои можете да ги искористите со заземање позиции во овие вредности.

Вредности за победа на берзата

acs Во рамките на овој општ контекст, има низа акции кои се повеќе склони кон апресијација во случај на можна амортизација на еврото во однос на американскиот долар. Во оваа смисла, ако треба некој да посочи компанија која повеќето аналитичари ја посочуваат како главен корисник на јачината на доларот, тоа несомнено би било Грифоли. Тоа би било една од вредностите што би ја имале во портфолиото на инвестиции за остатокот од годината, а можеби дури и малку повеќе.

Друг од предлозите што ја исполнуваат оваа карактеристика е несомнено градежната компанија ACS. Не е изненадувачки што еден од регионите со најголема надмоќ во бизнисот е Северна Америка, што претставува 40% од прометот. Феровиал исто така ќе влезе во оваа листа за инвестиции. Нејзината главна причина лежи во фактот дека нејзината главна деловна активност во Северна Америка е автопатите и би имала корист од падот на еврото во однос на доларот.

Други опции за заработка

Cie Automive е секако уште една од алтернативите што ги имате во моментот да го искористите ова монетарно сценарио. Не можете да заборавите дека има силно присуство во Соединетите држави и затоа треба да ги забележите позитивните ефекти од апрецијацијата на доларот заради влијанието што го има извозот врз вашите резултати. Од друга страна, Ацеринокс е уште еден од безбедните обложувалници ако сакате да работите во ова специјално сценарио. Во овој случај, од многу лесно разбирливи причини за малите и средни инвеститори. Каде што повеќе од половина од оперативниот профит и добар дел од неговиот обрт зависи од Америка. Причина повеќе од доволно за да отворите позиции во некои од овие вредности што ви ги изложивме.

Од друга страна, исто така треба да имате предвид дека ова сценарио може да исчезне во одреден момент или на друг. И ефектите ќе бидат дијаметрално спротивни. Со други зборови, акциите на овие котирани компании ќе се намалат, а можеби и со посебен интензитет. До тој степен што можете да генерирате големи загуби во билансот на успех. Со многу очигледен ризик дека можете да извршите несакани берзански операции. На пример, формализирање на авансна продажба по цена далеку од купувањето. Како последица на релаксација во вашите активности на финансиските пазари. Најлошото нешто што можете да го направите на берзата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.