Како влијае одлуката на Врховниот суд врз хипотеките?

Supremo

Врховниот суд ќе се состане наскоро за да донесе одлука за тоа кој ќе биде одговорен за плаќање на Данок на правни акти Документирани хипотеки. Така што на овој начин конечно се знае дали ги задржуваат или не новите критериуми за тоа дали ќе бидат банкарските субјекти, а не корисникот кој го формализира овој трошок при ангажирање на овој производ за стекнување на дом. Како еден од деловите во собата изразен минатиот октомври. Во секој случај, тоа ќе биде одлука за која имателите на хипотека ќе бидат многу свесни затоа што во овој момент има многу евра во прашање.

Засега, првиот ефект од оваа одлука е дека одредена парализа при комерцијализација на хипотекарни заеми од страна на банките. Многу од неговите понуди се одложени на штета на она што може да се случи во судските тела на нашата земја. Во оваа смисла, многу е забележливо што овие производи за момент исчезнаа од веб-страниците на банките. Така, не може да се претплаќаат нови хипотеки за време на неизвесниот период во кој трае овој судски процес.

Неизвесноста е првиот ефект што го генерираше оваа контроверзна одлука, бидејќи во моментот е многу сложено да се официјализира хипотека. Барем канализирани преку технолошки средства. Сепак, оваа одлука ќе биде поважна за новите апликанти на хипотека, бидејќи тие ќе можат варирајте ги вашите услови во зависност од одлуката што ќе ја донесат судските органи. Додека напротив, луѓето кои веќе имаат производ со овие карактеристики ќе мора да почекаат додека конечно не треба да го вратат износот на овој данок.

Хипотеки со повисок интерес

интерес

Во секој случај, веќе има некои банки кои одлучија да ја зголемат цената или поточно каматата на нивните хипотекарни заеми. Тоа е, тие се зголемија за неколку десетини од процентот во споредба со нивните првични стапки. Овој факт во пракса значи дека отсега ќе треба да се вложат поголеми финансиски напори за договор за хипотека. Во моментот зголемувањето на интересите на овие производи не е многу впечатливо. При генерирање на А. 0,10% зголемување приближно Ова ќе значи дека ќе мора да платите уште неколку евра на месечните рати на оваа кредитна линија.

До сега имаше хипотекарни заеми со распони кои за прв пат беа под 1% нивоа. Иако оваа реалност треба да се припише на поевтината цена на парите и ова е сценарио кое го смени трендот во текот на втората половина на годината. Во секој случај, сигурно постои една работа што клиентите мора да ја знаат, а тоа е дека отсега повеќе нема да наоѓаат диференцијали толку конкурентни како оние што постоеја до сега. Задолжувањето нема да биде толку профитабилно како во изминатите години, уште помалку во следните месеци и особено во годините.

Понудите на банките исчезнуваат

Друг ефект на одлуката на Врховен суд е дека вашите понуди за хипотека повеќе не се достапни на пазарот, барем за неколку дена или дури недели. Е мора да почекаме што судските тела ќе одлучат да проверат што ќе се случи со овој основен производ за голем дел од шпанските семејства. Од друга страна, исто така ќе биде потребно да се почека да се види под кои услови хипотеките се ре-продаваат откако ќе се донесе одлука за данокот на документирани правни акти на хипотеките.

Ангажирањето хипотека во текот на овие денови е многу покомплицирано за корисниците поради правната неодлучност што влијае на пазарот на хипотека. Се разбира, најдобрите понуди веќе се посложени за претплата и ќе мора да почекате неколку дена за да донесете одлука. Бидејќи може да се случи дури и да има а зголемување на провизиите што го претставува овој финансиски производ. Надвор од каматната стапка по која се продаваат од страна на кредитни институции. Корисниците нема да имаат друг избор освен да бидат трпеливи пред оваа многу посебна ситуација што беше создадена пред неколку дена.

Еурибор се крева малку по малку

Еврибор

Друг аспект што треба да се земе предвид овие денови е дека репер индексот во кој се склучуваат хипотеки со променлива стапка го генерираше седмиот пораст последователно. Ова е лоша вест за сите корисници бидејќи ќе влијае на плаќањето на нивните месечни надоместоци. До степен и процент во кој овие зголемувања се на финансиските пазари. Од ова општо сценарио, зголемувањето на квотата може да биде помеѓу 10 и 30 евра приближно и во зависност од бараната сума. Иако е најлошо за нивните интереси е што трендот покажува дека тој ќе продолжи да расте во текот на следните месеци.

Иако Еурибор е сè уште во негативни нивоа, од 2016 година, пресвртната точка веќе пристигна. Во моментов се наоѓа на - 0,145%, највисоко ниво во последните девет месеци и во јасна тенденција да продолжи да паѓа. Ова значи дека овој ефект ќе биде пренесен на корисниците кои отсега ќе имаат поскапи месечни надоместоци. Во моментов, неговото зголемување не е многу значајно, но може да биде во не толку далечна иднина доколку еволуцијата на европскиот репер продолжи на овој начин.

Ризик од поинтензивни искачувања

Најголемиот проблем што го имаат носителите на хипотекарен заем во моментот е што Европски репер може да биде на позитивно ниво за многу години. Бидејќи оваа ситуација може да значи дека разликите во плаќањето на хипотеката се многу важни и дека во побарувачката околу 200.000 евра тоа може да значи дополнителен трошок многу близу 50 евра секој месец. Или уште повеќе, бидејќи порастот беше прогресивен со месеци. Ова е ризик што го имаат корисниците поради фактот што се претплаќаат на хипотека со променлива стапка.

Кредитите за набавка на дом со фиксна стапка, од друга страна, имаат голема предност што истата месечна исплата секогаш ќе се плаќа, без оглед што се случува на финансиските пазари. На овој начин тие ќе уживаат во поголема спокојство додека трае хипотекарен кредит. Ова е една од причините зошто хипотеките со фиксна стапка се побарувани од клиентите, според најновите дадени од Националниот институт за статистика (ИНЕ). До тој степен што тие пораснаа над очекувањата на сопствените банки.

Друга од најрелевантните предности од страна на хипотеки со фиксна стапка е дека тие се конституирани знаејќи што да плаќаат во секое време. Како последица на оваа посебна карактеристика, тие ќе можат подобро да ги планираат своите трошоци и подобро да управуваат со својот личен или семеен буџет. Во замена за фактот дека тие нема да можат да имаат корист од намалувањето на цената на парите, како што се случи во претходните години кога беше многу профитабилно да се земе хипотека со променлива стапка.

Пораст во провизии

комисии

Одлуката што ќе ја донесе Врховниот суд за тоа кој ќе биде одговорен за плаќање на Данок на правни акти Документираните хипотеки исто така ќе бидат многу важни затоа што ќе се утврди дека банките можат да ги зголемат провизиите за овој финансиски производ. Бидејќи всушност, тие можат да ги зголемат за неколку десетини од процентната точка во споредба со нивните сегашни стапки. Ова е сценарио за кое предупредуваат добар дел од финансиските аналитичари бидејќи сметаат дека на крајот ќе бидат самите клиенти кои ќе треба да ги поднесат трошоците.

Од друга страна, ова зголемување на провизиите за хипотека може да се утврди според критериумите на секоја кредитна институција, во трговски маржи што ќе осцилираат помеѓу приближно 0,50% и 2,00%. Во оваа смисла, мора да се запомни дека во моментот има многу од овие производи што се ослободени од провизии и други трошоци во неговото управување. Но, како последица на добрите услови на пазарот и фактот дека каматната стапка беше на оптимално ниво за да се примени ова суштинско намалување.

Зголемување пари

Во секој случај, постои јасен тренд и тоа е дека цената на хипотекарни заеми ќе расте малку по малку со текот на месеците. Особено пред предвидливо покачување на стапката што ќе се произведува од следната година во еврозоната. Како резултат на одлуката на Европската централна банка (ЕЦБ) да го подигне од 0% во кои се наоѓаат во моментот. Надвор од другите технички размислувања кои се својствени на овој банкарски производ.

Ова ќе значи дека од многу рано, на корисниците ќе им требаат поголеми финансиски напори за управување со оваа класа производи. Ништо повеќе нема да биде исто и веќе се прават првите чекори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.