Како да знам дали имам клаузула за подот?

подот

Клаузулата за под е состојба која вклучува или поточно вклучува добар дел од шпанскиот банкарски систем во договорите на хипотекарни заеми променлива стапка. Кога овие беа поврзани со европскиот репер, Еурибор или со други помалку релевантни одредници. За нејзино вклучување, клиентот бараше да плати а минимална стапка или камата, независно на еволуцијата на пазарот. Со други зборови, не би можеле да имате корист од одличното работење на овие финансиски средства. Како што се случува во последниве години, каде што особено Еурибор се наоѓа во негативна територија, бидејќи претставува диференцијал од - 0,161%.

На овој начин, ако сте потпишале хипотека со овие карактеристики, ќе плаќате повеќе камата отколку што треба. Иако законски, иако со навредливи импликации како што ги признаваат шпанските судски тела. Не е изненадувачки што нејзиниот главен ефект е дека ќе плаќате повисока месечна претплата отколку што треба ако хипотеката навистина се прилагоди на условите на финансиските пазари. Затоа, тоа е многу штетна клаузула за вашите интереси како банкарски корисник.

Од ова општо сценарио, пресудата на Врховниот суд од 9 мај 2013 година ја прогласи паузата за ништовна и ги обврза банкарските субјекти да вратете ја преплатената од датумот на изрекување на казната. Од друга страна, со европската пресуда дојде целосната ретроактивност што ги обврзуваше кредитните институции да ги вратат износите што ги платиле прекумерно од почетокот во договорот за заемот.

Како да се идентификува оваа клаузула?

Една од вашите мисии како корисник на банка што сте е е да идентификувате дали хипотеката што штотуку сте ја договориле вклучува Клаузула за подот. Особено во случај да можете да влијаете или да го поправите овој инцидент бидејќи тоа ќе ве натера да платите повеќе евра отколку што првично се предвидуваше. Исто така, да се пријават професионални услуги на адвокатска фирма. Па, постојат многу сигнали кои можат да ви дадат знаење дали навистина се соочувате со хипотекарен заем со овие карактеристики.

Една од најчестите се материјализира преку потврдата од вашата банка. Затоа што можете да го погледнете концептот „вид на интерес“ што важат за вас од овој субјект. Бидејќи, всушност, ако ја надмине вредноста на Еурибор плус диференцијалот, тоа ќе биде дефинитивен знак дека се соочувате со хипотека што навистина има прописна клаузула.

Проверете кај вашата кредитна институција

банки

Секако друга опција е прашајте ја банката директно каде што сте го претплатиле овој банкарски производ. Не залудно, тие имаат обврска да потврдат дали имате клаузула за подот и да ви ја објаснат, доколку ја имате, кои се условите на овој вид кредит.

Од друга страна, може да се појави уште едно многу често сценарио кај корисниците на оваа класа производи за финансирање на дом. Не е никој друг, туку дека немавте или нема да го најдете договорот за хипотекарен заем. Па, во конкретниов случај нема да имате друго решение освен да го тужите. преку нотарот каде ја извршивте оваа операција. односно договорот што го потпишавте. Во овој документ ќе дознаете дали хипотеката што ја потпишавте всушност ја вметна оваа навредлива состојба, што е основна клаузула. Без никакво сомневање од ваша страна и тоа ќе ве натера да донесете одлука во врска со ова. Без нијанси во однос на присуството на овој термин што генерира толку полемики меѓу шпанските корисници.

Прегледајте ги банкарските сметки

потврди

Можно е преку претходните примери да не дојдете до заклучок дека се соочувате со споредна клаузула во вашиот хипотекарен заем. Не грижете се премногу за овие малку информации за вашата хипотека. Haveе имате и други мали трикови што ќе ве разјаснат од овие моменти се прекумерни проблеми во нивното формализирање. Една од стратегиите што можете да ја користите се заснова на нешто едноставно како што е проверете ја банкарската потврда на последната исплата на заемот.

Па, во рамките на оваа едноставна операција, од сега ќе мора да проверите дали каматната стапка што се појавува како платена не е еднаква на збирот на еурибор плус договорен диференцијал. Бидејќи со помош на оваа операција ќе видите дали запишаната хипотека има клаузула за подот и што е поважно, кој е тој интерес што ќе се конституира како плафон. И дека нема да ви овозможи да имате корист од падот на европскиот репер индекс со кој се поврзани повеќето хипотеки конституирани во последните години. Без да мора да одите на други посложени канали за информации што можеби бараат поголемо познавање на договорите во оваа класа на банкарски производи.

Зошто сте заинтересирани да ги знаете овие информации?

Навистина е многу важно да ги соберете овие информации затоа што ќе можете да поведете некои други процедурални спорови против финансискиот субјект одговорен за пласман на овој вид специјални кредити во однос на нивната намена. Затоа што навистина, од сега треба да знаете дека Суд на правдата на Европската унија (СПЕУ) ја поддржа целосната ретроактивност на под-клаузулите. Ова е многу важно за кој било вид на тврдење што сакате да го извршите од овие прецизни моменти.

Не е изненадувачки што еден од ефектите на оваа акција од страна на корисниците значи дека отсега па натаму, банките мора да ја вратат прекумерната камата платена од клиенти чија хипотека ја имаше оваа клаузула. Ова во пракса значи дека ако сте во ваква ситуација тие ќе мора да ви вратат значителни суми пари. Како последица на разликите во месечните рати што треба да ги платите наместо оние применети од моделите со подлога на клаузула. Со што ќе повлече дека ќе оставите многу корист од оваа нова сметководствена операција.

Што подразбира подневна клаузула?

услови

Во секој случај, ќе биде потполно неопходно да потврдите дека вие како корисник претпоставувате дека имате ставка на клаузула во хипотекарен заем. Бидејќи разликите помеѓу оние што го плаќаат и она што треба да го платите се повеќе од суштински, бидејќи ќе можете да ги проверите отсега. Не е изненадувачки, станува збор за многу посебна клаузула што банката може да ја вклучи во хипотеката кога е потпишана. Каде што најзабележително е што го воспоставува минимална каматна стапка дека ќе мора да платите дури и ако Еурибор, референцата за повеќето хипотеки во Шпанија, е подолу.

За да проверите како е многу навредлива состојба од страна на финансиските институции, ништо подобро отколку преку едноставен пример. Иако еурибор падна на 0,75%Ако клаузулата е на 2%, месечната претплата се пресметува со плаќање на оваа стапка. Тоа е, во никој случај нема да можете да имате корист од падот на тој индекс. Како што се развиваше на финансиските пазари во последните пет години. Каде што европскиот репер индекс достигна дури и негативен терен и на историски падови. Без вие самите да можете да го искористите ова сценарио толку поволно за вашите интереси како корисник на банка.

Во секој случај, голем дел од банките одлучија да ја намалат цената на хипотеките за да ја поправат оваа инциденца. Ова брзо се претвори во сè поконкурентни шири, а некои од нив дури и стоеја на нивоа многу близу 2%. Покрај тоа, елиминирање на добар дел од провизиите и трошоците при неговото управување или одржување. До тој степен што и самите мислевте дека сте потпишале хипотека за заем за набавка на вашиот многу поволен дом. Кога во реалноста плаќавте побарувачки месечни исплати од она што всушност го должевте.

Кога тие не се многу транспарентни?

Друг аспект што мора да се разјасни е дали овие многу посебни услови се дел од таканаречениот недостаток на транспарентност. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека споредните клаузули се легални кога нивната целосна транспарентност е акредитирана. Тоа е да се каже дека хипотеките се напишани на едноставен начин и пред се разбирливи за сите корисници. И второ, дека самата банка ве известила пред да потпишете, како во врска со оваа клаузула, така и со последиците што може да ги развие во вашата домашна економија. Надвор од други технички, па дури и сметководствени размислувања.

Овие типови услови важат за хипотеки со променлива каматна стапка, скоро секогаш поврзани со Еурибор, кои претставуваат повеќе од 92% од договорите основани во Шпанија, според најновите податоци на Банката на Шпанија. Иако треба да знаете дека не сите овие хипотеки се продаваат под услови на мала транспарентност.

Не е изненадувачки што ова е еден од факторите што се земаат предвид за покренување тужби пред судовите. Од оваа причина, различно е што тие имаат клаузула од онаа со која се развиени мала транспарентност од страна на банкарските субјекти. Тие се сосема различни работи што мора да ги процените отсега и може да ве доведат до различни стратегии во барањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.