Избор на успешен инвестициски фонд во 2021 година

Ако пред неколку години ви кажеа дека инвестициски фонд е способен да ве спаси во иднина, сигурно ќе не наречевте луди. Сепак, денес е реалност дека оние кои се грижат за штедење утре ќе имаат полесно отколку оние кои не прават.

И од таа причина, денес сакаме да се справиме со аспекти исто толку важни кои се најдобрите инвестициски фондови, што треба да знаете за да изберете успешен инвестициски фонд или како да ги споредите за да го изберете оној кој најмногу ви одговара.

Што е инвестициски фонд?

Што е инвестициски фонд?

Кога заработувате пари, во поголема или помала мера, се чувствувате смирени затоа што знаете дека ќе врзувате крај со крај и дека имате одредена солвентност за да „живеете“. Проблемот е во тоа што работата, како и здравјето и другите аспекти, не е трајна и преку ноќ може да откриете дека сте без работа или да немате пари за да врзувате крај со крај. Затоа, толку голем акцент се става на учењето да се заштеди за да се има економска перница при излегување од овие „кризи“.

Во оваа смисла, инвестицискиот фонд е нешто слично. Тоа е начин на штедење каде што група луѓе даваат придонеси со цел да добијат нешто за возврат. Со други зборови, дека заштедите што ги имаат им даваат поврат во иднина што го оправдува вложувањето на тие пари во акции, хартии од вредност со фиксен приход, деривати итн.

На инвестициски фондови тие се управувана од управители или депозитни субјекти, и тие се одговорни не само за управување со инвестициите направени од тие луѓе или компании, туку и за потрага по финансиски производи што се погодни за инвестирање во нив, како што се акции, хартии од вредност, валути, јавен или долг на компанија или други инвестициски фондови.

Совети за успешно избор на инвестициски фонд

Совети за успешно избор на инвестициски фонд

Иако инвестициски фонд може да биде многу привлечна алатка за да се постигне поврат со тие пари што ги резервирате „за она што може да се случи“, изборот на оној што навистина ви одговара не е толку лесен како што изгледа. И, проблемот е во тоа што лош избор може да заврши со многу негативен резултат за вас.

Но, дали има некои клучеви за избор на успешен инвестициски фонд? Се разбира, и тогаш зборуваме за нив.

Прочитајте ги условите за инвестирање

20-годишен инвестициски фонд не е ист со петгодишен инвестициски фонд. Кога инвестирате на долг рок, полесно е да ризикувате, бидејќи зборуваме за пари што знаеме дека ги имаме, дека се движат, но не можеме да ги допреме (иако тоа зависи). Од друга страна, ако е на краток рок, работите може да се променат, особено затоа што профитабилноста ќе биде помала и резултатот може да не биде тој што го очекувате.

Затоа, важно е, пред да одлучите, погледнете ја политиката за инвестиции на фондот, да знаете со што се условувате, времето кога ќе ги имате „заложено“ тие заштеди и профитот што ќе го добиете за возврат.

Се разбира, ако има концепти што не ги разбирате, треба да разговарате со експерт кој може да ви објасни сè, бидејќи мешањето без да знаете може да предизвика недоразбирање или идни проблеми.

Испитајте ја историјата на заедничкиот фонд

Можеби имате многу видови на заеднички фондови во кои ќе ги вложите вашите заштеди, но дали сите тие се добри? Тоа е местото каде што треба внимателно да ја проучите историјата на заедничкиот фонд.

Всушност, експертите препорачуваат собирање податоци од последните пет години да видиме како еволуцијата ја споредува со таа на пазарот. Така, можете да видите колку е профитабилно ова и дали навистина вреди.

Кој ќе биде управител на фондот

Да знаете кој инвестициски фонд ќе ги вложите вашите заштеди е исто толку важно како да знаете која личност или компанија ќе дозволите да управува со тој удел што го имате. Всушност, треба да испитате за таа личност или тим за да знаете дали тие навистина се професионалци и како тие работат, бидејќи може да изберете експерти кои ви даваат голема профитабилност и други кои не ги постигнуваат очекуваните резултати.

Е исто така добро одржува активна врска со менаџерот, тоа е, да знаете малку повеќе за него, да бидете информирани за тоа што прави, за напредокот што го прави, за неговиот начин на дејствување ... Сето ова ќе ви даде мир и доверба, бидејќи имате личност која ве на движењата и резултатите што ги добивате. Напротив, односно давање пари и да не знаете повеќе долго, може да генерира несигурност и страв за одлуката што сте ја донеле.

Во рамките на инвестициските фондови има некои посоодветни од другите. Сè ќе зависи од висината на заштедата што сакате да ја инвестирате, каде и со кој менаџер. Очигледно, ако овие професионалци добро го разбираат пазарот, тие ќе знаат каде да инвестираат за да добијат максимален принос, но кога немате големи заштеди, подобро е да го играте тоа „безбедно“, особено на почетокот.

Пазете се од провизии

Кога инвестирате во фонд, мора да бидете свесни дека тоа вклучува плаќање на некои провизии. Овие ќе зависат од секој специфичен субјект или фонд, но нормално ќе го најдете следново:

 • Менаџмент и провизија за депозит. Тие се провизии што ги применува самиот управител. Овие се намалени од вредноста на фондот.
 • Комисија за претплата и откуп. Тие се провизии кои се наплаќаат директно од вас кога ќе се претплатите или акциите се враќаат.

На кратко, упатствата што треба да ги земете предвид се:

 • Избор на инвестициски фонд што се прилагодува на вашиот профил, секогаш со професионален менаџер и со познавање на конкретниот предмет.
 • Имајте долгорочна профитабилност, Сè додека го претпоставувате нивото на ризик што можете да го сносите (не е препорачливо да инвестирате повеќе отколку што може да сносите).
 • Воспоставете соодветни услови за инвестициски фонд за вашиот профил.

Најдобри инвестициски фондови во Шпанија

Најдобри инвестициски фондови во Шпанија

Ако по она што го видовте ја разгледувате можноста да инвестирате дел (или сите) од вашите заштеди, одлуката што мора да ја донесете е дел од одлучувањето на кој менаџер на инвестициски фонд ќе му верувате. Во Шпанија постои голема разновидност на компании и субјекти кои се посветени на ова, така што имате опции за избор.

Сепак, некои можат да се истакнат пред сè, особено во зависност од категоријата на фондот, било да е тоа технологија, енергија, глобални, мешани, гарантирани, фиксни или фондови со варијабилен приход ...

Имиња како Abanca, Bankinter, Bankia, Sabadell ... Soundе звучат како вас затоа што се поврзани со банки, но меѓу нивните услуги тие можат да ви понудат да бидете управители на инвестициски фондови. Всушност, тие се првиот избор на многу почетници бидејќи тоа е начин да инвестирате преку субјект на кој му верувате (добро заради вашата репутација, затоа што сте клиент ...).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.