Ибердрола започна понуда за преземање на една бразилска компанија

iberdrola Во моментов, една од најжешките акции на шпанските акции е несомнено Ибердрола. Не залудно, на Електрична компанија Шпанската компанија одлучи да покрене понуда за преземање на бразилскиот дистрибутер Елетропауло. Со цел да се купи помеѓу 51% и 100% од акциите. Во оваа смисла, бразилската компанија за електрична енергија Неоенергија, 52,45% сопственост на Ибедрола, сака да го купи дистрибутерот на Рио де Janeанеиро Елетропауло со инвестиција од 504 до 1.007 милиони евра. Факт што ги тера многу мали и средни инвеститори да одлучат дали да влезат или да се вратат позициите во оваа вредност на националниот селективен индекс, Ibex 35.

Реакцијата на Ибердрола не одамна се појави на финансиските пазари. Во оваа смисла, акциите на Ибердрола пораснаа во вестите, иако пораснаа многу умерено. До степен да се ценат околу половина процентен поен да изнесуваат 6,25 евра по акција. Мора да се запомни дека акумулираната година на компанијата за електрична енергија во режија на Игнасио Санчез Галан не е целосно позитивна. До точка на амортизира околу 1,50%. Иако тоа не е една од вредностите што паднаа најмногу во првиот дел од годината, особено ако се земе предвид дека еволуцијата на шпанските акции во овој период не е како што се очекуваше. Со амортизација од повеќе од 5%.

Од друга страна, од шпанската енергетска компанија се открива во изјава до Националната комисија за пазар на хартии од вредност (CNMV) за нивото на работењето. Објаснувајќи дека се обврзало да започне понуда за преземање на купи помеѓу 51% и 100% од капиталот од Елетропауло. Овој корпоративен настан би претставувал исплата од 2.134 до 4.269 милиони реали. Или што е исто, помеѓу 504 и 1.007 милиони евра. Друг многу различен аспект е како инвеститорите ќе ја толкуваат оваа нова операција од Ибердрола. Иако во моментот, движењата не се многу високи во однос на интензитетот.

Ибердрола: многу стабилна вредност

храброст Ако има нешто што ги карактеризира акциите на оваа електрична компанија, тоа е поради стабилноста на цената на нејзините акции. Тие веќе долго време се наоѓаат во многу тесна маргина околу нивоа од 6 евра по акција. Од ова сценарио, неговата нестабилност не е една од нејзините најрелевантни заеднички именители. Напротив, бидејќи на некој начин е една од најздодевните вредности на Ibex 35. Бидејќи неговите варијации во цената не се баш забележителни.

Покрај тоа, компанијата за електрична енергија е една од најконзервативните вредности во селективниот индекс на националните акции. Особено затоа што одржува одредено стабилност во однос на цените на нивните акции. Во последниве години тие се преселија во опсег од 5,50 евра на 6,50 евра. Со тешко какви било ненадејни промени во нив. Нешто што е многу популарно кај најодбранбените инвеститори. Во оваа смисла, тие бараат поголема безбедност на своите заштеди во однос на другите поагресивни стратегии. Како и воопшто, тие нудат добар дел од предлозите од овој важен сектор на шпанската берза.

5% принос на дивиденда

Друга од нејзините најрелевантни атракции лежи во дивидендата што им ја нуди на своите акционери. Во оваа смисла, Ибердрола создава интерес за овој концепт од 4,81%, еден од највисоките во шпанските акции. Преку плаќање што се материјализира два пати годишно и тоа ќе оди на вашата сметка во деновите на нејзиното спроведување. Од друга страна, тоа е една од стратегиите што можете да ги користите отсега натаму за отворање позиции во оваа безбедност, што е една од најпосакуваните од малите и средни инвеститори.

Друг од најважните аспекти на оваа вредност е дека Ибердрола е една од сини чипови од националната берза. На овој начин, тој привлекува голем дел од големите метрополи, и национални и надвор од нашите граници. До тој степен што нејзините акции се вклучени и во Евростокс, најважниот индекс на акции на стариот континент. Нешто што толкува дека тоа е една од најследените вредности во оваа географска област. Со највисок обем за вработување што можете да го најдете во моментот. Така што тоа ви дава поголема безбедност на позициите што ќе ги отворите од следните неколку дена.

Неговото производство во Шпанија расте

светлина Во Шпанија, производството порасна за 3,2%, до 16.091 гигават часови, благодарение и на поголемиот придонес на обновливите извори на енергија. Како еден од најголемите придонеси што ги генерира оваа компанија за електрична енергија, ги даде со инвеститорите. Од друга страна, производството со чиста енергија се зголеми за 14,8% на глобално ниво и најзначајните зголемувања соодветствуваа на офшор ветерот (86,9%) - како резултат на поврзувањето на паркот Викингер, во Германија - со копно (19,1%) и хидроелектрична енергија ( 6%).

Друга предност на вредноста е што станува збор за стабилен деловен модел со периодични приходи што помага да се одржат многу задоволителни нивоа на цени за сите инвеститори. Точно е дека тоа е вредност со која нема да станете милионер, но барем ќе имате уверување дека заштедите ќе ги задржите со одредена стабилност. Не е изненадувачки, неговите отстапувања се минимални, и во една смисла и во друга. Да се ​​биде насочен кон многу добро дефиниран профил на инвеститор. Тоа е, личност која сака да го зачува својот капитал со одредена ревалоризација и која исто така обезбедува принос на дивиденда многу близу 5%.

Како прибежишна вредност

Друг аспект што мора да го цените во Ибердрола е тоа што може да стане сигурна прибежиште, како и сите компании за електрична енергија, во најнеповолни моменти за пазари на акции. Меѓу другите причини затоа што неговото однесување на пазарот е искрено подобро отколку во останатите предлози на берзата. Да се ​​биде еден од обложувалниците каде засолнува добар дел од капиталот на инвеститорите. Затоа што тие ќе бидат сигурни дека нивните акции нема да претрпат многу вертикално опаѓање. На крајот на краиштата, страв дека добар дел од корисниците на берзата се засолнуваат кога ќе влезат на финансиските пазари.

Од друга страна, многу е важно и залихите со оваа вредност да бидат во време кога се обидувате надминува нивоа од 6,60 евра по акција. И, тоа претставува една од нејзините главни отпори што ги има пред неа. Не е изненадувачки, ако тој го надминеше, тој ќе имаше јасен пат до околу седум евра по акција. Иако неговиот потенцијал за ревалоризација не е еден од најмоќните на селективниот индекс на шпанската берза. Како што е случај со скоро сите хартии од вредност во шпанскиот електричен сектор. Со поскромни цели отколку во останатите сектори.

Голем обем на вработување

храбростНеговиот висок обем во размената на хартии од вредност претставува еден од најчесто повторуваните заеднички именители. До тој степен што секој ден многу наслови преминуваат од една во друга рака. Со целосна ликвидност на нивните позиции што ви овозможува да влезете, но пред сè да излезете, без никаков проблем за вашите интереси како мал и среден инвеститор. Многу наслови се договараат секој ден и ова е фактор што треба да го цените многу позитивно во акциите на оваа вредност во секторот електрична енергија. Над други технички, а можеби дури и фундаментални размислувања.

Кога зборувате за Ибердрола, не можете да заборавите дека тоа е хартија од вредност што ја следат многу брокери и тоа овозможува да биде ангажирана од многу повеќе инвеститори отколку во други хартии од вредност со помалку работење на финансиските пазари. Со точни прегледи на нивните цени и препораката од овие посредници. Тоа е, тие ќе ви кажат дали е добро време да ги купите или продадете нивните акции. Со она што тие ќе ја олеснат стратегијата за инвестирање во секое време. Со широк спектар на техничка и фундаментална анализа што ќе ви биде од голема помош да ги канализирате заштедите со поголема заштита во движењата.

Во секој случај, тоа е многу правилен избор ако сакате да бидете мирни некое време. Тие се дури и потребата да бидат свесни за нивната понуда на пазарите секој ден. Додека од друга страна, многу е важно да не ги насочувате вашите операции со оваа вредност на краток рок. Но, наместо преку долготрајни операции каде што можете да добиете поврат на заштедата. Плус парите акумулирани преку дивидендите што сте ги добивале низ годините на трајност. Сето ова со помош на прилично конзервативна или дефанзивна стратегија за инвестиции за да се направи ефективна профитабилноста на наследството. Над други технички размислувања, а можеби дури и од фундаментална гледна точка од страна на состојбата на компанијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.