Ибердрола: енергетската компанија која ја претпочитаат аналитичарите

iberdrolaСекторот електрична енергија е еден од најважните во шпанските акции и во него нема сомнение дека Ибердрола е компанија која ја претпочитаат голем број финансиски аналитичари. Тој нуди одлична врска помеѓу профитабилноста и ризикот за која е многу погодна повеќе одбранбени корисници или конзервативците. Секако, со купувањето на нивните акции нема да можете да станете милионер преку ноќ. Се разбира не. Но, за возврат, тоа ќе генерира поголема стабилност на позициите што ги имате отворени. Без оглед на стратегијата за инвестирање што сте решиле да ја преземете отсега.

Ибердрола, заедно со Ендеса и Гас Натурал, се тешка категорија на овој сектор. Но, со некои суптилни разлики што треба да се анализираат за да се разбере малку повеќе еволуцијата на нејзините акции во репер индексот на шпанската берза, Ibex 35. Со целна цена во моментот што се наоѓа многу близу до важните нивоа има во 7 евра дејството. На овој начин, тој има уште долг пат да помине бидејќи има потенцијал за раст што се движи помеѓу 5% и 10%, во зависност од финансискиот аналитичар задолжен за анализа на нејзината позиција на финансиските пазари.

Тоа е опција за купување што не треба да недостасува во какво било портфолио за инвестиции. Бидејќи не нуди големи стравови на инвеститорот, како што се случува со другите вредности на покажувачот на националната берза. Во оваа смисла, акциите на оваа котирана компанија се преселија помеѓу 5 и 6,50 евра во текот на последните пет години. Но, на бавен, тивок начин и испуштајте прекумерни звуци. Впрочем, ова е Ибердрола и треба да го имате предвид и за доброто и за лошото. Да се ​​биде, во секој случај, една од вредностите на сините чипови на домашните акции. Тоа е, една од најголемите големи букви, бидејќи таа мрда многу наслови на сите трговски сесии.

Ибердрола: најдобриот електричен

светлина Ако оваа важна вредност е окарактеризирана со нешто, тоа е затоа што е една од најпрепорачаните во нејзиниот сектор. До тој степен што е присутен во сите базени од познати аналитичари на овој сектор. Ова е фактор што мора да се земе предвид отсега па натаму, ако желбата на малите и средни инвеститори е да влезат на берзата за да ги направат своите лични средства профитабилни. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека тоа е предлог на берза што не нуди прекумерни изненадувања секоја година. Ако не, напротив, тоа е многу предвидливо за сите намери и цели.

Од друга страна, компанијата за електрична енергија се случува да биде една од омилените опции за одржување позиции на среден и долг рок. Нема дупки за најспекулативно работење на финансиските пазари. Не е изненадувачки, тие создаваат голем мир за инвеститорите кои се веќе позиционирани во нивните акции. Нема ризици од големи несреќи, па дури и многу вертикално опаѓање на неговата цена. Каде што преовладува сигурноста над желбата за зголемување на капиталот преку берзата. Со многу стабилна линија на деловно работење од сите гледишта и тоа е нешто што треба да се земе предвид при инвестирање.

5% поврат на дивиденда

Друг од најинтересните аспекти на Ибердрола е тоа што нуди интерес од близу 5% за распределба на дивиденда на нејзините акционери. Она што ја прави компанијата една од попрофитабилно на националните акции. Од ова општо сценарио, не треба да недостасува во портфолиото на штедачи кои бараат сигурност над други размислувања. Бидејќи во оваа смисла, оригинална идеја е да се создаде план за фиксни приходи во рамките на варијаблата. Без оглед на тоа како акциите можат да се развиваат на пазарите на акции. Со каматна стапка поголема од онаа на главните банкарски производи (орочени депозити, задолжница или сметки со високи приходи).

На кратко, не можете да заборавите дека акциите на Ибердрола се регистрирани во еден од секторите кои имаат најголема корист од дистрибуција на дивиденда. Во сите години, тој ги извршува двапати, еднаш во првите денови од годината, а остатокот со почетокот на летните одмори. Во секој случај, таа се наплатува како наплата на тековната сметка на нејзините иматели, а не под бруто износ. Ако не, напротив, тоа е нето-кредит, во кој даноците директно се одземаат. Тоа е фактор непознат за голем дел од акционерите на оваа компанија за електрична енергија. Со една од најдобрите перформанси на хартиите од вредност котирани на пазарите на акции.

Тоа е одбранбена вредност

дефанзивна Ова е компанија која е потопена во еден од најконзервативните сегменти на националната берза. Каде што преовладуваат среднорочните и долгорочните операции од оние со помала трајност. Бидејќи навистина, не може да се заборави дека Ибердрола не е вредност за да заработите многу пари. Ако не напротив, за охрабри заштеди над другите поагресивни стратегии. Тоа е како да одржувате торба за заштеда што дава малку по малку возврат и без прекумерна помпа во резултатите.

Од друга страна, оваа електрична компанија работи под многу тесни маргини кои не се прилагодени на трговското работење. Ако не спротивното, тоа е да се задржат позициите многу години. Колку што сака самиот инвеститор. Од овие пристапи е можно да се заземат позиции во вредноста, или од агресивни операции или напротив со многу поодбранбен рез. Во секој случај, тоа е предлог на берза, кој ретко треба да недостасува за да може навистина да се развие портфолио за инвестиции. избалансиран и диверзифициран.

Зголемување на дивидендата

Една од новините што оваа компанија ја претставува е дека во текот на следните неколку години ќе го зголеми приносот на дивиденда. До точка што може да достигне не помалку од 6% и да ги надмине другите конкуренти во секторот електрична енергија. Како последица на нејзината пресметана деловна стратегија што може да доведе до тоа да биде една од најпрофитабилните компании на национално ниво. Со профит од акции што е еден од најинтересните во моментот и тоа ќе биде уште еден поттик за инвеститорите да гледаат на оваа компанија да зазема позиции во следните неколку години.

Друг од најрелевантните аспекти на Ибердрола е фактот дека станува збор за компанија која е високо етаблирана во домашната сфера. До тој степен што ужива доверба кај добар дел од малите и средни инвеститори. Бидејќи освен профитабилноста што може да се генерира со еволуцијата на нејзините акции, постои и интерес за нејзините дивиденди. Според тоа, двонасочна улица од сега за да заработите профитабилно. Каде ризиците се многу контролирани и многу е тешко да изгубите многу важен дел од вложениот капитал.

Повторувачки вид на деловна активност

електрични Ако Ибердрола се истакнува по нешто, тоа е затоа што претставува линија на деловни активности што секогаш ги бараат граѓаните. Потребна им е енергија за своите домови или работа и оваа компанија им ја обезбедува секој месец под зголемена стапка од година во година. Ова е една од причините зошто ги распределува профитите на сите свои акционери. За разлика од другите деловни насоки, тие зависат од други фактори за продажба на нивните производи или услуги. Ова им нуди голем мир на инвеститорите кои зазедоа позиции во оваа акција.

Од друга страна, електричната енергија е една од најстабилните бизниси во рамките на националната деловна заедница. Со многу мала конкуренција заради посебните околности во кои живее овој релевантен сектор. Конечно, исто така треба да се напомене дека е многу тешко за оваа класа компании да банкротираат во одреден момент од нивниот деловен живот. Нешто што не се случува во другите сектори поранливи на овој извонреден факт отколку ако може да се случи во други котирани компании. Многу по вкусот на штедачите на живот.

Вашите најрелевантни придонеси

Тоа е многу традиционален тип на компанија која успеа да се прилагоди на новото време. Дури и со многу специфична тежина во обновливите извори на енергија. Кога има многу дополнителни фактори што може да придонесе за инвеститорите и меѓу кои следниве точки се издвојуваат во нејзина корист:

 1. Таа е една од класичните вредности на националните акции.
 2. Припаѓа на сектор со долга традиција во берзанскиот свет.
 3. Тоа е хартија од вредност што се издвојува по својата голема капитализација.
 4. Не бара посебна грижа за да се избегнат ризици во нејзината цена.
 5. Претставува ПЕР што финансиските аналитичари го сметаат за повеќе од интересно.
 6. Интегриран е во големите вредности што ја сочинуваат шпанската берза.
 7. Неговата главна привлечност лежи во безбедноста што ја дава вашата инвестиција.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.