Што е СЕПА и за што служи?

СЕПА

Можно е во повеќе од една прилика, дали сте го слушнале зборот СЕПА но наместо тоа не знаете точно за што станува збор. Тоа е природно, бидејќи овој вид на информации, за жал, обично не се дава необично на клиентите на банкарски субјекти и тие се навистина неразбирливи затоа што се многу важен фактор. И ова всушност може да има негативно влијание врз засегнатата личност затоа што тие не можат да уживаат во полза со полн капацитет. Од оваа причина и така да имате обемни информации за ова прашање, на овој пост ќе знаете за што служи и за што служи.

Сите луѓето имаат една или повеќе сметки во банка. Ова се случуваше неколку децении благодарение на објектите вклучени во полнењето директно од таму без потреба да имате физички пари. Ова, пак, помага да се намалат грабежите од личност до личност, иако очигледно може да се случи самата банка да биде ограбена; во тој случај нема да ги изгубите парите затоа што ги имате загарантирани.
Ова без сомнение е еден од најпозитивните аспекти на банките, бидејќи барем во таа смисла ви нуди практично 100% гаранција.

Сепак, има и други важни аспекти дека не им објаснуваат на своите клиенти и тоа може негативно да влијае на нивните интереси, покрај фактот дека во зависност од тоа какви активности сакате да направите, доколку не знаете што е тоа и постапките што треба да се спроведат, во основа ќе не може да продолжи со операцијата.

Еден од најјасните примери на овој феномен би бил поимот СЕПА, Иако оваа услуга е активна за секого, не секој знае за што станува збор.

Што е СЕПА?

што е знаење

Да знаете што е СЕПА, ќе биде клучно за вашите интереси затоа што на овој начин ќе можете да ги знаете попрецизно поволностите што ви ги нуди вашата сегашна банка.

СЕПА е кратенка од Единствена европска област на плаќања или единствена зона на плаќања во евра на шпански, и тоа е иницијатива на Европската банкарска индустрија од Европскиот совет поддржана од Европската комисија, владите и централните банки на најважните европски земји.

Покос палабра, СЕПА доаѓа да каже дека сите оние кои се наоѓаат во европската зона, без оглед дали се работи за физичко лице, субјект или компанија, може да прима и да плаќа со точно исти услови, без оглед на тоа дали за овие плаќања или трансфери се потребни гранични процеси помеѓу различните постојни земји.

Зона СЕПА е составена од 27 земји на Европската унија додавајќи и земји како Швајцарија, Монако, Норвешка, Исланд или Лихтенштајн (не ја вклучува Андора), со кои, иако не се официјално интегрирани во ЕУ, ги имаат истите услови.

Оваа дефиниција ја демонстрира важноста на познавањето на овој аспект на банкарството затоа што, априорно, нема да можете да извршите никаков вид на трансакција или трансфер бидејќи нема да ги знаете сите минимални чекори за извршување на операцијата, бидејќи во други посложени аспекти, самата банка е таа што прави соодветни аранжмани, избегнувајќи големи главоболки за клиентот.

Како влијае СЕПА (зона за единствена исплата во евра) ако сте клиент во банка?

Како што видовте претходно, оваа иницијатива помага 32 земји што ја сочинуваат СЕПА (27 земји од Европската унија и уште 5 земји додадени во договорот), им помага на плаќањата и наплатата да имаат исти услови, без оглед за која држава станува збор.

За возврат, ова олеснува и националните и меѓународните плаќања (земји што ја сочинуваат СЕПА) да бидат многу полесни, за разлика од тоа пред овој договор сè беше многу покомплицирано.

Покрај тоа, благодарение на оваа иницијатива, постојат неколку предности што ги немаше порано при плаќање, а тоа се работи како што се:

 • Може да имате единствена сметка за плаќање

Благодарение на овој договор, секој може да има единствена сметка да се плаќаат во евра помеѓу интегрираните земји на СЕПА, со што на овој начин има поголема слобода на движење.

 • Подобрувања се постигнуваат во процесите на плаќање

Благодарение на овие подобрувања во процеси на плаќање, корисниците можат да изберат неколку методи што можат да ги олеснат средствата за исплата, како на пример преку електронска картичка, од мобилен уред или да добијат електронска фактура. Во минатото, процесите беа многу побавни и, се разбира, немаше толку достапни начини на плаќање.

 • Поголема безбедност

Благодарение на зоната СЕПА, сите земји-членки можат да уживаат поголема безбедност при плаќањата, избегнување на каков било конфликт што може да се појави; многу интересен факт да се земе предвид затоа што, на крајот на краиштата, има поголем процент на гаранции.

 • Елиминирање на меѓународните бариери за плаќање

Благодарение на договорот што постои меѓу земјите-членки на СЕПА, бариерите во меѓународните плаќања што постоеја веќе не се во функција и практично постои скоро апсолутна слобода.

 • Погодени платежни ставки

Во случај да сакате да знаете колку погодени елементи на плаќање има четири:

 • Тековни банкарски картички
 • Директните дебити ги заменуваат тековните директни дебити во Шпанија
 • Трансфери кои се заменуваат со тековните домашни трансфери
 • Тековните банкарски сметки имаат нов код наречен IBAN

Промени во инструментите за плаќање

тој знае што е тоа

Благодарение на договорот СЕПА помеѓу земјите-членки, има измени во инструментите за плаќање и тие се:

 • Трансфери: сите банкарски трансфери се вршат преку BIC или IBAN.
 • Картички: една од најинтересните вести за кредитни и дебитни картички е вградениот чип наречен EMV. Повеќето шпански бизниси веќе ја имаат оваа опција за да ги наплатат трошоците за друг вграден чип наречен POS, кој благодарение на него плаќањата се побезбедни затоа што не се прават со потпис, туку преку ПИН-кодот на сопствената картичка.
 • Налози за директен дебит: налозите за директен дебит се исти како и сега; За субјектот да издаде наплата на банкарска сметка, тоа мора да го стори со експресното овластување на имателот, со различна карактеристика во зависност од случајот. На пример, за субјектот да го врати износот што го има 10 работни дена, 13 месеци за неправилно исправување на операција или 8 недели за враќање на овластени сметки.

Што е тоа IBAN и BIC?

Земајќи го во предвид тоа IBAN и BIC имаат многу врска со договорот СЕПАToе ви ја дадеме својата дефиниција, така што, кога ќе биде побарано, да знаете што е тоа во секое време.

 • IBAN: Тоа е идентификатор на сите банкарски сметки, т.е. кога ќе направите трансакција, тие ќе знаат чија сметка е благодарение на овој код и тоа се 4-те цифри на почетокот на банкарската сметка, во случајот на Шпанија нешто слично на ова: ES00.
 • БИК: е банкарски идентификатор за меѓународни трансфери. Секоја банка има свои. За упатство, кодот би изгледал вака: INGDESHHUYYY.

Дали СЕПА навистина нуди предности?

Благодарение на договорот што постои со СЕПА, навистина има предности, бидејќи претходно меѓународните трансакции, без оглед за која земја станува збор, имаа поголеми трошоци и помала сигурност при трансакциите.

Сега можете да извршите трансфери во Франција, Холандија, Германија, Велика Британија ... без ова да претставува сериозен проблем или толку многу трошоци во работењето.

Заклучок

Да заклучиме, ќе направиме кратко резиме за да не бидат заборавени сите концепти што ги научивте на овој пост и да добиете пари или да извршите банкарски трансфери без никаков проблем.

Што е СЕПА?: тоа е договор што постои помеѓу сите земји на Европската унија (27) и 5 ​​други земји што не се членки на ЕУ (Швајцарија, Монако, Норвешка, Исланд или Лихтенштајн, не вклучувајќи ја Андора) за да можат да вршат банкарски трансфери и да добиваат пари со целосна слобода и безбедност. Благодарение на ова, имаше различни промени при извршување на трансакции кои практично фаворизираат 100% сигурност, бидејќи плаќањата може да се вршат со дебитни или кредитни картички преку ПОС-кодот, а исто така има уште два идентификатори во банкарската сметка, BIC и IBAN.

Што е БИК?: тоа е код што ја идентификува банката за национални трансфери и секој има свој. За да го дознаете кодот на вашата банка, можете да го прашате директно во филијалата или преку нејзината веб-страница.

Што е IBAN?: Ова е идентификатор што моментално го имаат сите сметки во банка. Тоа е начин да се знае од која земја доаѓа приходот или трансферот. Овој нов код е на почетокот на нумерирањето на банкарската сметка. За да дознаете кој е ваш, мора сами да го проверите со вашата книшка или директно да ја прашате банката.

Сега кога знаете што е СЕПА, искористете ги придобивките и имате поголема финансиска слобода на меѓународно ниво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   округdk2015 dijo

  По законскиот рок, многу компании сè уште бараат начин што побрзо да се прилагодат на овие регулативи. Програмите Дистрикт К веќе вклучуваат можност за управување со плаќања според СЕПА, така што проблемот е решен без незгодно преструктуирање или адаптација.