Треба ли да договорам паушал на берза?

паушална стапка Еден од најпознатите производи на берзата од страна на малите и средни инвеститори е несомнено паушалниот надоместок за тргување на берзата. Тоа е, како што покажува неговото име, такса што е наменета за плаќање на трошење кои вклучуваат движења на финансиските пазари. Имено, се однесува на купување и продажба на акции во торба. Нормално, банките и финансиските платформи го применуваат на вас на износот што сте го издвоиле за секое од овие операции. Затоа, не е секогаш исто и ќе мора да го повторувате секој пат кога ќе влезете или излезете од пазарите на капитал.

Секој пат кога ќе купите или продадете група акции, ќе потврдите дека вашата вообичаена банка ќе ви наплати износ за извршување на овие движења. За операција од приближно 10.000 евра, трошокот што финансиските институции го применуваат на вас е помеѓу 15 и 30 евра, во зависност од тоа кој го направил посредувањето и дали сте прифатиле каква било понуда или промоција. Тоа е сума што подоцна ќе мора да го одземете од можните придобивки што ќе генерира работење на берза. Не залудно, мора да го земете предвид за да знаете колкава е профитабилноста на вашите инвестиции.

Ако правите многу малку операции за купување и продавање годишно, вашето трошење ќе биде искрено минимално и нема да влијае на вашите лични сметки. Но, ако, пак, сте од оние инвеститори кои секој месец се соочуваат со многу операции на берзата, нема сомнение дека овие трошоци ќе бидат извор на трошоци што значително ќе ви наштетат. До степен да влијае на перформансите на инвестициите во капитал. Без оглед на количината на истите. Токму во овој прецизен момент може да ви помогне таканаречениот паушал и до тој степен ќе заштедите повеќе пари во операциите и можеби до точка што не можете да ја замислите.

Паушална стапка: кои се неговите предности?

предност Од ова општо сценарио, нема сомнение дека паушалната стапка на берзата е многу задоволително да ги браниш своите интереси како малцински инвеститор. Главно затоа што ќе можете да извршувате неограничени операции и без какви било ограничувања на стапката. Но, тоа исто така ќе биде засилено со друга серија придобивки што треба да ги земете во предвид од сега па натаму. И меѓу кои се издвојуваат следниве:

 • Ви обезбедува А. поголема слобода и флексибилност да работиме на пазарите на акции и без оглед на профилот што го претставуваш како мал инвеститор.
 • Од моментот кога ќе склучите паушална стапка за работа на берза, нема да се грижите за трошоците што ќе се генерира од вашите движења на берзите. Нема да имате друга цел освен да ги искористите сите операции што ги извршувате во рамките на оваа комерцијална стратегија.
 • Можете да изберете паушална стапка во зависност од пазарите каде што обично сте навикнати да инвестирате. Тоа е, ако се ограничите на националните пазари или ако, напротив, вашите преференции на берзата ги надминуваат нашите граници.
 • Ова е цена што можете амортизирајте со само две или три операции во торба. Како последица на ова сценарио, запишувањето паушална стапка сигурно ќе биде профитабилна операција во одбрана на вашите интереси.
 • Ниту, пак, треба да ве охрабрува да го сторите тоа повеќе операции отколку што е потребно. Ако не, напротив, да ги искористат деловните можности што ќе се појават во наредните месеци. Знаејќи во секое време дека трошоците за управување нема да се зголемат под никакви околности.
 • El заштеда што ќе почнете да ги забележувате на крајот на годината може да ве изненади и самите. Не залудно, ќе забележите дека има повеќе пари на вашата сметка што можете да ги распределите на други потреби или дури и да платите за вашиот необичен каприц.

Каде да го најмите овој производ?

Се разбира, добар дел од финансиските институции веќе имаат производ на овие карактеристики. Каде што финансиските платформи се природно вклучени и можеби дури и преку навистина агресивна комерцијална понуда што ве тера да одлучите за вашата конечна одлука. Од друга страна, ваквите стапки се многу погодни за редовни инвеститори. Тоа е да се каже, за сите оние кои вршат повеќе од две или три трансакции на берзата месечно. Ако ова е навистина ваш случај, што чекате да ја официјализирате оваа нова услуга за инвеститорите? Нема што да изгубите и да, многу да се добие, како што се трошоци од тој момент па натаму.

Единствено барање да ве тужат од вашата вообичаена банка е да сте клиент и да имате договор за сметка на хартии од вредност, ништо повеќе. За од тој момент да се промени цената на вашите операции извршени на пазарите на акции. Beе биде радикална промена, но на подобро од оваа стапка не повлекува други трошоци во неговото управување или провизии. Тоа е фиксна цена со која ќе мора да се соочувате секој месец. Дури и ако во тој период не сте направиле никакво движење на берзата. Ова е основата на вашата стратегија и секако мора да ја прифатите за да ја подобрите профитабилноста на тргувањето.

Дали служат на меѓународни пазари?

САД Се разбира стапката на планот не ограничувајќи се само на домашните пазари во торбата. Ако не, можете да се отворите на други меѓународни места. Иако во овој случај, стапките ќе бидат побарувачки, бидејќи од друга страна е логично да се разбере. Од овој општ пристап, погодно е да не заборавите дека овие цени се непроменливи од нивната формализација. Тие нема да можат да одат нагоре или надолу во зависност од некои навики што ги претставувате како потрошувач во оваа класа производи наменети за инвестирање. Од друга страна, тие нема да бараат други врски со субјектот каде што го имате подигнато.

Друг фактор што мора да се анализира е оној што има врска со период на престој. Не се соочуваме со паушална стапка за мобилните телефони како што сме навикнале до сега. Ако не, напротив, тоа е да се инвестира на берза и затоа е управувано од други сосема различни пристапи. Бидејќи, се разбира, ако има многу операции, и купување и продажба, на меѓународните пазари има повеќе опции за да се направат профитабилни инвестиции. Без оглед на поимот на кој се упатени.

Цени на девизниот курс

Цени Еден од најважните аспекти на паушалните стапки на берзата е нивната вистинска цена. Во оваа смисла, нема да има друг избор освен да се разликува кои се националните операции од оние што се спроведуваат на места надвор од нашите граници. На првиот од нив тие се управуваат со трговски маргини кои осцилираат помеѓу 20 и 30 евра, во зависност од понудите и промоциите развиени од банкарски субјекти и дигитални платформи за инвестиции. Скоро сите се движат под комерцијални константи многу слични едни на други и од кои ќе зависи одлуката на корисникот на берзата.

Во однос на меѓународните капитални операции, логично нивната вкупна цена е значително поголема. До степен до кој нивните стапки можат приближете се до 50 и 60 евра. Тоа е да се каже, практично двојно, но со непобитна предност што се проширени каналите за инвестирање на лично богатство. И во двата случаи, тие ги имаат истите придобивки и услуги во работењето на берзата. Со единствена разлика во географските ограничувања, ништо повеќе. Во оваа смисла, ќе биде потребно да се анализираат реалните потреби на малите и средни инвеститори за да се одлучат за една или друга модалност.

Предности на паушална стапка

Во кој било од случаите, овие цени претпоставуваат низа придобивки како оние што ги изложуваме следно:

 1. Тие имаат корист пред сè поголем број извршени операции, без оглед дали станува збор за набавки или продажба. Станува збор за инвестирање.
 2. Постојат многу понуди за овие карактеристики и кои му овозможуваат на самиот корисник да избере стапка што најдобро одговара мувла на вашиот профил како инвеститор на мало.
 3. Тие се стапки што тие немаат период на трајност. Тоа е, можете да излезете од нив во секое време и ситуација. Без казнување на оваа можност за напуштање на паушалната стапка.
 4. Додека тоа е многу профитабилен за вашите интереси, ќе мора да анализирате дали навистина применувате неколку операции месечно. Затоа што да не беше така, нема да ти донесе добро и исто така ќе потрошиш повеќе пари непотребно. И, се разбира, работите не се за да трошат пари.
 5. Тоа е стратегија која сè повеќе ја користат инвеститорите кои имаат Поголемо искуство на финансиските пазари. Не е изненадувачки, тие се свесни за сите трошоци што ги носи нивниот пристап кон комплицираниот свет на берзата.
 6. И, конечно, не мора да го изберете првиот паушал што ви доаѓа, но наместо тоа, мора ги анализира во многу детали да проверите кој е најсоодветен за вашите интереси.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави родригуз dijo

  Многу добро,

  Барам цени на Интернет и не можам да најдам. Паушална стапка мислам на фиксна цена месечно на пример и за време на тој временски период да можам да извршувам неограничен број операции. Може ли да ми кажете дали има стапки од ваков тип и кој оператор ги нуди?
  Благодарам и почит