Дефлатор на БДП

Дефлаторот на БДП е индекс поврзан со инфлацијата и дефлацијата

Во светот на економијата и финансиите постојат многу различни термини и индекси кои ни помагаат подобро да разбереме што се случува на пазарите. Сепак, ги има толку многу што понекогаш е збунувачки. Денешната статија има за цел да објасни што е дефлаторот на БДП, за што служи и како се пресметува, бидејќи обично предизвикува многу конфузија.

Како и обично, важно е разбере некои концепти да може да врши пресметка на индексите. Случајот со дефлаторот на БДП не е исклучок, бидејќи е тесно поврзан со инфлацијата и дефлацијата. Поради оваа причина, ние исто така ќе објасниме што се овие поими и уште некои што ќе ни помогнат да разбереме што е дефлатор на БДП.

Дефлатор на БДП: Поими

Дефлаторот на БДП е општ показател и за инфлацијата и за дефлацијата во една економија.

Пред да објасниме што точно е дефлаторот на БДП, постојат некои концепти кои мора да ги знаеме за добро да го разбереме. Нема да можеме да ја разбереме корисноста што ни ја дава овој индекс ако не знаеме кои се другите елементи кои влијаат на неговата пресметка. Меѓу нив се условите на дефлација, инфлација, дефлатор и БДП, Секако.

Зборот дефлатор доаѓа од латински и се преведува како „дефлатор“. Тоа е индекс кој вообичаено се користи за решавање на економските проблеми кои се поврзани со проценката на некои големини на економско ниво. Во овој свет, многу комплицирана задача е да се процени колку може да расте економијата, односно до која вредност можат да достигнат стоките и услугите. Главниот метод за мерење на овој раст е инфлацијата, која ќе ја објасниме малку подоцна.

Кога се оценува каков би бил реалниот раст, а не само неговата вредност, од суштинско значење е да се користи реалниот БДП (бруто домашниот производ). Овој индекс ги зема предвид само количините што навистина се произведени. За да се постигне ова, ефектот од флуктуациите на цените мора да се отстрани од равенката. Затоа, потребно е прилагодување, за кое е одговорен дефлаторот. Затоа, дефлаторот во основа е ценовен индекс. Може да биде сложено или едноставно и овозможува поделба помеѓу количината и ценовните компоненти.

Што е БДП?

Сега да објасниме што е БДП. Овие акроними значат „Бруто домашен производ“. Тоа е макроекономска големина која ја одразува вредноста на производството на стоки и услуги на монетарно ниво на една земја во одреден временски период. Општо земено, обично се размислува на квартална или годишна основа.

Важно е да знаеме диференцирајте го номиналниот БДП од реалниот БДП. Првиот се однесува на тоа колкава би била неговата вредност по пазарна цена. Дополнително, ова го додава ефектот на инфлацијата. Од друга страна, реалниот БДП се однесува на вредноста на постојаните цени. Во овој случај, ефектот на инфлацијата е елиминиран.

Поврзана статија:
Што е БДП

Не треба да го мешаме БДП со IPC (Индекс на потрошувачки цени). Овој индикатор е одговорен за мерење со што се зголемуваат цените на стандардните производи. Тоа се, да речеме, просечната кошница на едно семејство, без оглед на секторот.

инфлација и дефлација

Сега ни останува само да ги разјасниме концептите на инфлација y дефлација. Првиот веќе го слушнавме милион пати во вестите, но што точно е тоа? Исто така, Инфлацијата е економски процес кој се одвива на одржлив и генерализиран начин во една земја кога се зголемуваат цените на стоките и услугите.

Наместо тоа, Дефлација се јавува кога има општ пад на цените во земјата, обично предизвикани од намалување на понудата на пари. Односно: Дотичната валута ја зголемува својата вредност, што како последица има зголемување на нејзината вредност. куповната моќ.

Како што споменавме претходно, дефлаторот на БДП ги мери промените што се случуваат во овој индекс. Затоа, Тоа на општ начин укажува и на инфлацијата и на дефлацијата на една економија.

Што е дефлатор на БДП и за што се користи?

Дефлаторот на БДП е индекс кој врши реална пресметка

Сега кога ги објаснивме концептите поврзани со дефлаторот на БДП, ќе коментираме што точно е овој индекс. Главно се користи за пресметајте ги промените на цените што се случуваат во бруто домашниот производ. Односно: БДП дефлаторот е индекс што ја пресметува просечната вредност на цените што се случуваат во една земја во одреден временски период. Ова ни помага да го дознаеме економскиот раст на земјата за која станува збор.

Важно е да се напомене дека дефлаторот на БДП не користи само просечен трошок, како што тоа го прави ИПК, туку ги користи цените на сите стоки и услуги. Поради оваа причина можеме да го кажеме тоа е индекс кој врши реална пресметка, додека ИПК користи статистичка пресметка.

Како се пресметува дефлаторот на БДП?

Откако ќе разбереме што е дефлатор на БДП, да видиме како се пресметува. Сигурно веќе знаете дека главната функција на Централните банки е да ја зачуваат економската стабилност, односно цените. За да го направат ова, тие поставија цел за инфлација, како што не надминува 2%. Бидејќи инфлацијата предизвикува зголемување на цените, неопходно е да се добие индикатор кој го елиминира ефектот предизвикан од овој процес. Ако успееме да ја игнорираме инфлацијата, ќе знаеме дали една економија навистина расте или само ги зголемува цените. Ова ни го покажува дефлаторот на БДП. За да го пресметаме, едноставно треба да ја примениме оваа формула:

БДП дефлатор = (номинален БДП / реален БДП) x 100

Како заклучок, можеме да кажеме дека дефлаторот на БДП не е корисен за мерење на квалитетот на животот на една земја. Целта на овој индекс е измерете ја куповната моќ на истата таа земја. Затоа, тоа е тактички индекс за пресметување на промените во БДП и цените, без разлика дали поминуваме низ период на инфлација или дефлација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.