Како влијае Еурибор врз хипотеката?

Еурибор пад

Најновите податоци објавени од Националниот институт за статистика (ИНЕ), што одговараат на месец јануари 2016 година, покажуваат дека мнозинството корисници кои ангажирале куќа ја повикале својата хипотека за европскиот репер индекс, познат како Еурибор. Ова е потврдено во овие неодамнешни податоци, каде 94,0% од склучените нови договори ја користеа оваа врска до нивните хипотеки. И во секој случај, над другите повеќе малцински одредници.

Во рамките на ова општо сценарио, особено е релевантен фактот дека Еурибор е историски сместен во негативна територија. Навистина, во моментов е на - 0,012%. И како последица на поевтина цена на парите од страна на Европската централна банка (ЕЦБ), која го остави на еден од последните состаноци со 0%. Секако нетипично и невообичаено сценарио кое треба да влијае на сите корисници, а особено на клиентите кои имаат или ќе земат хипотека за заем.

Не е залудно, прашањето што овие луѓе си го поставуваат себе си, како толку ниските каматни стапки ќе влијаат на нивната хипотека, а особено како во овој случај, негативните. Па, во принцип им служеше така што ширењата значително се стеснија. И како последица на тоа, тие плаќаат попристапни месечни рати, што создава заштеда при договорот со овие банкарски производи.

Се шири под 1,50%

Банките одлучија да се прилагодат на новото сценарио и да им ги понудат своите клиенти хипотеки со подобри услови во вашето вработување. Во суштина преку намалување на нивните шири. Поминаа за неколку месеци од нешто повеќе од 2% да се позиционира во најагресивните предлози под бариерата од 1%. Со просек во намалувањето помеѓу половина и еден процентен поен. А, тоа во пракса значи дека плаќате помалку евра на рата секој месец.

Се разбира, сè додека хипотеката што сте ја претплатиле е поврзана со променлив интерес. Ако од која било причина, сте ги договориле за фиксна камата, нема да можете да имате корист од намалувањето на хипотеката или од трендот што го одржуваше европскиот репер индекс во последните месеци. Досега останува само да се види колку ќе трае овој тренд. Иако, се разбира, веќе има малку простор за продолжување на падот на каматните стапки.

Од друга страна, банките се обидуваат да промовираат сè поконкурентни понуди за соочување со конкуренцијата. Y не двоумете се да го намалите интересот со одредена фреквенција, сè додека не ги оставите во некои специфични случаи со 0,85%, што е најдобриот предлог што можете да го добиете во моментот, и без оглед на другите услови што ги разгледуваат нивните договори. Утврдена е понудата што ја развиваат сите национални банки.

Еурибор: Подобри услови

подобрување на нивните услови за вработување

Какво влијание ќе има врз корисниците на банка? Нема сомнение дека интересите ќе се релаксираат, како што се случуваше неколку месеци. Но, со проблем како што посочуваат некои важни раководители на банкарските субјекти задолжени за пласман на овие производи. И тоа е дека за да ги спасат своите интереси нема да имаат друг избор освен да зголемат или создадат нови провизии што можат да им наштетат на интересите на хипотеката.

Како последица на тоа, формализацијата на заем за набавка на дом ќе биде поевтина, но се казнува под пошироки провизии од субјектите што ги издаваат. Накратко, е она што можете да го очекувате од сега па натаму кога одите во канцелариите да побарате еден од овие производи.

Но, додека пристигнува ова ново сценарио, стратегиите на финансиските институции ги водеа да промовира низа комерцијални стратегии кои имаат за цел да ги направат хипотеките поврзани со Еурибор попривлечни за нивните клиенти. Тие се од разновидна природа и како крајна цел за подобрување на вашите услови за преземање на договори. Тие генерално се многу повторливи, иако некои со поиновативен допир секогаш се истакнуваат.

Најкористено е тоа што можете да ја намалите цената на хипотеката врз основа на производите договорени со вашата банка (лични заеми, осигурување, пензиски планови, портфолио на хартии од вредност итн.). И чие работење е многу едноставно, бидејќи се заснова на фактот дека додека формализирате повеќе банкарски модели, каматната стапка постепено ќе се намалува поврзана со вашата хипотека поврзана со Еурибор. Со максимален процент што е околу 2%

Услов за плата

Друго од барањата на банките се заснова на фактот дека тие ќе го побараат тоа насочете го вашиот платен список (или друг редовен приход), па дури и главните сметки на домаќинствата (струја, вода, бензин, мобилен телефон ...), исто така помагајќи да ги задржите трошоците за хипотекарни заеми. Тие, исто така, обично се продаваат без никаква провизија, или други трошоци за нивно управување или одржување. Со тоа што неговата формализација е многу привлечна во овој момент.

Но, тие не се единствените побарувања што ги прават банките за да продаваат ваков производ на нивните главни клиенти. Тренд во последните месеци е дека има без основна клаузула, по силни полемики со здруженија на потрошувачи и корисници на банка. Овој нов услов ќе ви овозможи да ги искористите падовите на европските репери уште повеќе, дури и многу повеќе отколку што може да замислите во сегашното сценарио за монетарно ограничување. За да го избегнете овој проблем, нема да имате друго решение освен да го прегледате финиот отпечаток на договорот, во случај да ја вклучува оваа клаузула толку неповолна за вашите интереси како носител на хипотекарен заем.

И, тоа во секој случај резултираше со дури и милеуристи, со приходи од околу 1.000 евра, да можат да го купат својот дом. Точно е дека тие немаат прекумерни предлози, но барем не се раселени од пазарот на недвижнини. Сметајќи на повеќе од еден формат што ги претставува овие посебни карактеристики. Вообичаено се наменети за приход од 750 евра, нешто незамисливо пред само неколку години.

Ако прифатите некое од овие барања наметнати од банките, без сомнение можете да ги подобрите каматните стапки, за најмалку половина процентен поен, и во однос на почетните стапки што субјектите ги придонесуваат во нивните понуди. Иако со логичен проблем што не можете да знаете што ќе се случи во следните неколку години. Каде што трендот на Еурибор веројатно ќе се промени. Не е изненадувачки, не треба да се очекува дека може да продолжи во овој тренд уште 10 или 20 години. Тоа ќе биде сценарио што треба да го размислите ако отсега натаму ќе претплатите хипотека.

Карактеристики на новите хипотеки

нови хипотеки

Со сите промени произведени во хипотеки, како последица на падот на каматните стапки во Еурибор, има уште една низа варијабли кои се модифицирани со текот на годините, и дека треба да знаете за подобро управување со условите на овој банкарски производ. И особено да не добиете непријатно изненадување.

За почеток, подгответе ги своите заштеди за формализирање на операцијата, бидејќи не го финансираат во целост. Но, напротив, тие достигнуваат само 70% и 80% од нивната проценета вредност. Со цел клиентите опасно да не го зголемуваат нивото на задолженост, како што предупредуваат европските банки издавачи, а особено во шпанскиот. Ако немате минимална торба за заштеда, ќе ви биде многу потешко да ја затворите операцијата со субјектот.

Во однос на нивните услови за отплата, тие исто така се значително намалени. Веќе е многу тешко да потпишете договор на 40 или 50 години, како што тоа го правевте повеќепати пред една деценија. Тековните хипотеки претставуваат пократки периоди за финализирање на операцијата, кои се движат во намален опсег што се движи од 25 години и до 35 како максимална граница. Тоа е нова стратегија од страна на банките, така што нивната зрелост е скратена, а тие побрзо ги враќаат своите пари.

5 совети за да ја пронајдете најдобрата хипотека

совети за вработување

Се разбира, добро е време да ја претплатите оваа трансакција со недвижнини, со многу предности за вашите интереси, а од кои можете да ги искористите тековните понуди за хипотека, по падот на Еурибор. За да ви го олеснам ова, нема да имате избор освен да увезете некои од најдобрите совети за да ги намалите трошоците за вработување, што би започнало од следните дејствија.

 1. Вие не се ограничувате на прегледување на само неколку хипотеки, но поради падот на европскиот репер индекс, се отвораат нови формати тоа може да биде многу поволно за вашиот профил како корисник.
 2. Во тоа време можете да претплатите хипотеки со ширење под 1%, и дека тие се продаваат дури и без провизии или други трошоци во нивното управување. Nowе мора да ги искористите сите можности што ви се презентираат отсега.
 3. Ако сте во идеја да ангажирате хипотека во наредните години, нема да ве повреди што ќе одите формализирање на производ за заштеда. Не е изненадувачки, финансирањето на вашиот нов дом повеќе нема да биде за целата цена за проценка.
 4. Поголема врска Со вашата банка ќе ви помогне да ги ограничите трошоците за договор за овој производ за финансирање, имајќи подостапни месечни исплати.
 5. Ако трендот на каматните стапки ќе остане на истите нивоа како и досега, тоа ќе биде погодно за хипотеката не вметнувајте никаква клаузула за подот, што ќе биде многу штетно во ова сценарио за цената на парите.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.