Excedència per cura de fills

Excedència per cura de fills

Tenir un fill, o adoptar-lo, implica que, de vegades, hàgim absentar de la feina per ocupar-nos d'ell. No obstant això, hi ha situacions que ens impedeixen treballar durant un temps. Vol dir això que perdem la feina? Afortunadament, no, perquè hi ha una eina per ajudar a pares i mares: l'excedència per cura de fill.

Si no has sentit parlar mai d'ella, o si no ho saps tot, avui volem centrar-nos en aquest tema en particular perquè coneguis en què consisteix, qui pot demanar-la, quina és la seva durada i què passa en aquest període.

Què és una excedència per cura de fill

Què és una excedència per cura de fill

Segons ens diu el article 46.3 de l'Estatut dels Treballadors: «Els treballadors tindran dret a un període d'excedència de durada no superior a tres anys per atendre la cura de cada fill, tant quan ho sigui per naturalesa, com per adopció, o en els supòsits de guarda amb fins d'adopció o acolliment permanent, a comptar de la data de naixement o, si escau, de la resolució judicial o administrativa.

També tindran dret a un període d'excedència, de durada no superior a dos anys, llevat que s'estableixi una durada major per negociació col·lectiva, els treballadors per atendre la cura d'un familiar fins al segon grau de consanguinitat o afinitat, que per raons de edat, accident, malaltia o discapacitat no pugui valer-se per si mateix, i no desenvolupi activitat retribuïda.

L'excedència prevista en el present apartat, el període de durada podrà gaudir-se de forma fraccionada, constitueix un dret individual dels treballadors, homes o dones. No obstant això, si dos o més treballadors de la mateixa empresa generen aquest dret pel mateix subjecte causant, l'empresari podrà limitar el seu exercici simultani per raons justificades de funcionament de l'empresa.

Quan un nou subjecte causant dóna dret a un nou període d'excedència, l'inici d'aquest posa fi a què, si és el cas, es vingués gaudint.

El període en què el treballador romangui en situació d'excedència d'acord amb el que estableix aquest article és computable a efectes d'antiguitat i el treballador tindrà dret a l'assistència a cursos de formació professional, a la participació dels quals ha de ser convocat per l'empresari, especialment amb ocasió de la seva reincorporació. Durant el primer any tindrà dret a la reserva del seu lloc de treball. Transcorregut aquest termini, la reserva quedarà referida a un lloc de treball de el mateix grup professional o categoria equivalent.

Això no obstant, quan la persona treballadora formi part d'una família que tingui reconeguda la condició de família nombrosa, la reserva del seu lloc de treball s'estendrà fins a un màxim de quinze mesos quan es tracti d'una família nombrosa de categoria general, i fins a un màxim de divuit mesos si es tracta de categoria especial. Quan la persona exerceixi aquest dret amb la mateixa durada i règim que l'altre progenitor, la reserva de lloc de treball s'estendrà fins a un màxim de divuit mesos. »

És a dir, parlem d'un dret que té qualsevol treballador, home o dona, per sol·licitar una «pausa» en la seva relació laboral sempre que es necessiti per a la cura d'un fill menor de 3 anys, o en cas d'acolliment o adopció d'un menor.

Durant aquest temps, es deixa de treballar, però amb conseqüències: al no treballar, l'empresa no té l'obligació de pagar. El que sí es manté és el dret d'aquest treballador perquè, un cop s'acaba la cura del fill, es pot reincorporar a l'empresa.

Quins requisits cal complir per optar a l'excedència per cura de fill?

Si estàs pensant en sol·licitar aquest dret a l'empresa, has de saber que hi ha una sèrie de requisits que has de complir perquè se't concedeixi. El primer d'ells és, sens dubte, el fet que hagi un menor de 3 anys o menys. Aquest pot ser fill legítim, així com en acolliment o en adopció.

Has de comunicar a l'empresa que t'aculls a aquest dret per escrit, I sempre amb un preavís mínim de 15 dies, que pot ser més si per conveni col·lectiu s'ha establert una altra cosa. En aquesta sol·licitud, heu de tenir reflectir les dades de el menor, la data de naixement, i l'inici i finalització de l'excedència.

L'empresa, per la seva banda, ha de liquidar a l'treballador pel temps que ha estat treballant, aportant-li el salari, vacances no gaudides, pagues extres ... Molts consideren que és una espècie de liquidació, però no és així. El treballador segueix vinculat a l'empresa, i té reserva de lloc de treball, de tal manera que podria recuperar el seu lloc quan volgués posar fi a l'excedència.

Un cop comunicada la intenció de sol·licitar l'excedència, l'empresa no pot negar-se a acceptar-ho, ja que, com a dret, la llei t'empara. Per tant, en cas que hi hagi una negació, o que es produeixi un acomiadament, aquest podrà ser denunciat i declarat nul, amb conseqüències per a l'empresa.

La durada de l'excedència per cura de fill

La durada de l'excedència per cura de fill

L'excedència per cura de fill es pot sol·licitar en qualsevol moment sempre que el fill sigui menor de 3 anys. Per exemple, podries sol·licitar quan acaba de néixer i no haver de reincorporar al teu lloc de treball fins que compleixi els tres anys. O bé pots treballar i en qualsevol moment en el període entre 0 i 3 anys, agafar una excedència.

També s'accepta el demanar-la de forma fraccionada, és a dir, pot ser un dia, una setmana, mesos ... No hi ha un període mínim ni màxim a complir, i pot anar sol·licitant-cada x temps per després reincorporar-se, sempre amb un preavís a l'empresa.

Ara bé, encara que realment estar en excedència vol dir que hi ha una reserva de lloc de treball, la veritat és que s'ha de matisar. I és que:

  • La reserva de el lloc de treball només es porta a terme pel primer any. És a dir, si un treballador demana una excedència per cura de fill amb una durada d'un any, podrà tornar al seu mateix lloc de treball.
  • Si l'excedència és major d'un any, no hi ha reserva de lloc de treball. Quan el període s'allarga més enllà de l'any, si bé la relació entre el treballador i l'empresa segueix existint, la veritat és que l'empresari ja no té l'obligació de guardar aquest lloc de treball per a aquesta persona. Quan torni, haurà oferir-li un lloc de treball del seu mateix grup professional o categoria, mai inferior.

Què passa mentre estic en una excedència

Què passa mentre estic en una excedència

Un cop sol·licitada, i portada a terme, com t'hem comentat abans, implica que no vas a treballar, però tampoc vas a rebre un salari per part de l'empresa. La relació queda suspesa fins que es pugui tornar a reprendre.

No obstant això, en aquest temps possibles situacions que afecten el treballador en excedència, com ara:

No hi ha cotització

realment, l'empresa no té l'obligació de cotitzar per aquest treballador, però la Seguretat Social sí que considera aquest període com a cotitzat, no per a qualsevol tràmit, sinó per a alguns sol. En concret, i basant-nos en l'article 237 de la Llei General de la Seguretat Social, es cotitzen els períodes en excedència per cura de fills en cas de jubilació, incapacitat permanent, mort i supervivència, maternitat i paternitat.

Ara bé, en el cas de l'antiguitat, sí que és computable de cara a demanar cursos de formació, per exemple, o per acumular «extres», encara que no els rebria en aquest moment, només quan reprengués la relació laboral.

Acomiadaments durant l'excedència

Tot i que l'empresari pot acomiadar el treballador estant en excedència, el normal és que aquest acomiadament sigui analitzat per veure si realment és procedent o nul. El mateix pot ocórrer en el cas que ho inclogui en un ERO o en un ERTO.

Treballar en una altra empresa

Aquesta situació no sol ser el normal, ja que si s'ha demanat una excedència per cura de fill, és gairebé impensable que es vagi a treballar en una altra empresa i no en la que se suposa que es té la feina. Però es pot entendre en el cas que sigui un treball amb un horari més reduït, o que permeti conciliar la vida familiar i laboral (cosa que no es pot fer en cas de l'empresa principal).

Tot i això, caldria analitzar el cas en particular.

L'atur durant l'excedència

Si penses que pots sol·licitar l'atur a una excedència estàs equivocat. realment segueixes vinculat a l'empresa, i per tant no estàs en una situació legal d'atur.

El mateix passa en el cas que volguessis sol·licitar alguna ajuda. Aquesta se't denegaria perquè a efectes legals ets un treballador en actiu, encara que durant aquest període d'excedència no vagis a rebre un salari (tampoc treballes).


El contingut d'l'article s'adhereix als nostres principis de ètica editorial. Per notificar un error punxa aquí.

Sigues el primer a comentar

Deixa el teu comentari

La seva adreça de correu electrònic no es publicarà.

*

*

  1. Responsable de les dades: Miguel Ángel Gatón
  2. Finalitat de les dades: Controlar l'SPAM, gestió de comentaris.
  3. Legitimació: El teu consentiment
  4. Comunicació de les dades: No es comunicaran les dades a tercers excepte per obligació legal.
  5. Emmagatzematge de les dades: Base de dades allotjada en Occentus Networks (UE)
  6. Drets: En qualsevol moment pots limitar, recuperar i esborrar la teva informació.